Garo Paylan Başbakan Yıldırım'a azınlıkların durumunu sordu

2016 yılı içerisinde meydana gelen saldırıları dile getirdi

Garo Paylan Başbakan Yıldırım'a azınlıkların durumunu sordu

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan 2016 yılı içerisinde İstanbul'da eğitim veren Ermeni okullarının duvarlarındaki ırkçı yazılamalar, azınlıklara ait mezarlıkların tahrip edilmesi ve son olarak Agos gazetesinin önüne siyah çelenk bırakılarak, "Bir gece ansızın gelebiliriz" başlığıyla bildiri yayınlayan ve aleni tehdit oluşturan kişilerin mahkemede beraat etmesi sonucunda,  azınlıklara yönelik artan nefret suçlarının nasıl engelleneceği, azınlıklık kurumlarının güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusunda  Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

NELER OLMUŞTU?

24 Nisan 2015 tarihinde, Agos gazetesi önüne siyah çelenk bırakılmış, çelengi bırakan kişiler, sosyal medya üzerinden “Bir gece ansızın gelebiliriz” başlığıyla bir bildiri yayınlamıştı. Agos gazetesinin, bu eylemi gerçekleştiren kişiler hakkında “tehdit” gerekçesiyle şikayette bulunmaları neticesinde Milliyetçi Türkiye Partisi İstanbul İl Başkanı Bilal Gökçeyurt ve Turan Ocakları Genel Başkanı Ercan Urçar hakkında dava açılmıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheliler hakkında, “Hakaret ve tehdit” suçlarından 9 aydan 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılması talep edilmiş fakat 17 Kasım 2016 günü gerçekleşen karar duruşmasında sanıklar beraat etmişlerdi.

2016 yılında İstanbul’da eğitim veren farklı Ermeni okullarının duvarlarına farklı zamanlarda ırkçı yazılamalar yapılmıştı. Ağustos 2016’da Surp Haç Tıbrevank Lisesi’nin duvarına “Azap Ermeniye”, “Size Kürşat’ın kinini getirdim” ve “Çatlı Reis”, Kalfayan Ermeni Okulu’nun ön cephesine Ocak 2016’da “Azap Ermeniye”, Eylül 2016’da ise “Türk ırkı sağ olsun”, Kasım 2016’da ise Bomonti Mıhitaryan Lisesi’nin duvarına “Bir gece ansızın Karabağ’dayız” yazılamaları yapılmıştı.

Haziran 2016’da Hatay’daki Asri Musevi Mezarlığı, Kasım 2016’da ise Adıyaman’daki Mor Petrus Mor Pavlus Süryani Kilisesi’ne bağlı Süryani Kadim Mezarlığı tahrip edilmişti.

NE YAPILIYOR?

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, Başbakan Binali Yıldırım'a “Hükümetinizce, azınlıklara yönelik artan ve cezasız kalan nefret suçlarını engellemek için nasıl bir çalışma yürütülmektedir?” diye sordu.

Paylan, “Hükümetinizce, tehdit altında olan azınlık kurumlarının, yapılarının güvenliği için özel bir önlem alınmakta mıdır? Milli İstihbarat Teşkilatı’nda azınlıkların yaşamakta olduğu veya bu süreçte yaşayabileceği nefret suçlarına yönelik bir soruşturma yürütülmekte midir?” sorularının da yanıtlanmasını istedi.

DEMOKRAT HABER


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER