Fidel Castro’nun da tattığı kekik reçeli

Yedi çeşit kekiğin harmanlamasıyla üretiliyor…

Fidel Castro’nun da tattığı kekik reçeli

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Çobanisa köyünde yaşayan Mustafa Nuri Bilgiç, babasından öğrendiği reçelcilik mesleğini geliştirerek Türkiye’nin ilk kekik reçelini üretti. Sarp dağının eteklerinden topladığı yedi çeşit kekiğin harmanlamasıyla üretilen kekik reçelini tadanlar arasında Küba lideri Fidel Kastro da bulunuyor.

 

YEDİ ÇEŞİT KEKİKTEN REÇEL YAPTI


Küçüklüğünde çobanlık yaptığını ancak bir yandan da eğitim alarak baba mesleği reçelciliği sürdürdüğünü anlatan Bilgiç, Çobanisa köyündeki atölyesinde ürettiği reçelleri İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerin yanı sıra yurt dışına da ihraç ettiklerini söyledi. Ballı ve şekerli olarak iki çeşitten oluşan reçelleri, Sütçüler çevresindeki dağlardan topladıkları yedi çeşit kekiğin harmanlanmasıyla ürettiklerini anlatan Bilgiç, “aş kekiği, eşek kekiği, taş kekiği, karabaş otu, dağ nanesi ve bilyeli kekik gibi türleri köylülerden satın alıyoruz. Bölge ekonomisine de katkı sağlıyoruz. Sarp dağı çevresindeki kekiklerin aromasının en yoğun olduğu dönem, ağustos ve eylül ayları. Kekikler ayrıca baharat olarak da Yunanistan ve Almanya gibi ülkelere satılıyor” diye konuştu. 


ÖZEL FORMÜLLE DAMITILIYOR


Yılda yaklaşık 60 ton civarında kekik balı ve reçeli ürettikleri bilgisini veren Bilgiç, ballı olanın kilosunun 10 liradan satıldığı kekik reçelinin şekerli olanını ise 5 liradan tüketiciye sunduklarını belirtiyor. Özel formülle damıttıkları kekikleri, yörede üretilen balla karıştırarak ürettikleri reçelin lezzeti konusunda da iddialı olduklarını söylüyor. 


‘FİDEL KASTRO’NUN SIRRI KEKİK REÇELİNDE SAKLI’


Sütçüler bölgesinin gönüllü rehberliğini yapan Mahmut Leventoğlu, 1996 yılında İstanbul’da gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler Habitat toplantısı nedeniyle İstanbul’a gelen Küba lideri Fidel Kastro’nun, Demokrasi Parkı’nda yerel ürünlerin satıldığı standlarında tanıttıkları kekik reçelini tattığını ve çok beğenerek yanında Küba’ya götürdüğünü anlattı. Leventoğlu, “Fidel Kastro’nun gençlik sırrı bölgemizde üretilen kekik reçelinde saklıdır” esprisini yaptı.  


Literatürde ‘Origanum minutiflorum’ olarak adlandırılan Sütçüler kekiği, ‘Tota kekiği’ olarak da biliniyor ve dünyada yalnızca bu bölgede yetişiyor. 

Yazı: Yusuf Yavuz / Atlas

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER