Erbil pazarında nadide kuşlar

En çok rağbet gören papağan ve güvercinler...

Erbil pazarında nadide kuşlar

Klasik şiirde güzel ve tatlı konuşmanın sembolü kabul edilen papağan, Kürdistan Federe Bölgesi’nin Erbil kentinde bulunan ve dünyanın dört bir yanından satılmak için getirilen nadide kuşların sergilendiği 'Kuş Pazarı'nda özel bir ilgi görüyor.

20 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Erbil 'Kuş Pazarı'ndaki kuşlar, gelişmiş ülkelerdeki evcil hayvan satış yerlerinin aksine, kentin merkezinde yol kenarındaki küçücük bir alanda etrafı korumasız bir şekilde kafeslerde müşteri bekliyor.

Her gün açık olmasına rağmen özellikle cuma günü sabah namazından sonra yoğun ilgi gören 'Kuş Pazarı'nda, dünyanın dört bir yanından getirilen, papağan, maymun, sincap, kartal, güvercin, kanarya ve kümes hayvanlarının yanı sıra keçi, koyun gibi küçük baş hayvanlar da satılıyor.

Pazarda en çok rağbet gören ise türüne ve kalitesine göre 10 bin dolara kadar alıcı bulan, konuşabilen papağanlar ve güvercinler.

Uzun zamandır pazarda iş yeri bulunan Rizgar Necmettin, kendisinin asıl işinin papağan ve kanarya satmak olduğunu fakat pazarda, birçok kuş türü ve hayvanın bulunduğunu söyledi.

Kanarya, sığırcık, kartal ve buna benzer birçok kuş türü bulunduğunu, pazarın 1990'dan beri varlığını sürdürdüğünü kaydeden Necmettin, ''Müşterilerimiz son zamanlarda papağanlara önem vermeye başladı. Cuma günleri burası çok kalabalık oluyor. Burada tabii ki herkes kendi istediği veya beğendiği kuşu arıyor. Bazıları papağan, bazıları güvercin, bazıları da bülbül seviyor'' dedi. (F5haber)

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2013, 11:44

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER