Duvarda sanat var

Grafitti sanatçıları Kadıköy'de...

Duvarda sanat var

İstanbul'da Mural-İst Festivali kapsamında, Tataristan’dan gelen grafitti sanatçısı Rustam Qbic Moda Ağabey sokaktaki dev tablosunu bitirdi

İlki 2012 yılında gerçekleşen Mural-İst kapsamında üç yılda Yeldeğirmeni’nde 16 duvar 7 yerli ve 9 yabancı sanatçı tarafından boyanmıştı. Festivalin dördüncüsü ise geçtiğimiz günlerde başladı. Ve bu kez murallar sadece Yeldeğirmeni değil tüm Kadıköy’e yayıldı ve ilçenin başka gri duvarları renklendi.

Festival kapsamında Rusya-Tataristan’dan gelen grafitti sanatçısı Rustam Qbic Moda Ağabey Sokak Emek Apartmanı’nın yan cephesine “Mucize” adını verdiği bir resim çizdi.

Obic apartman cephesine çizdiği dev tablosunu şu sözlerle anlattı: “Çiçek kafalı bir kadın var, çevresi de güzel çiçeklerle dolu. İçinde de bebeği. Hamile yani, bebek bekliyor. O anki ruh halini, mucizeyi anlatmaya çalıştım. Bu resim benim için çok özel çünkü resimdeki kadın benim eşim.”

Festival kapsamında İspanya, Amerika ve Rusya’dan gelecek sanatçılar Türkiyeli mural sanatçıları ile birlikte duvarları griden kurtaracak. Yaz boyu devam edecek çalışmalarda İstanbul’dan Esk Reyn, Cins, Nuka, Wicx, İspanya’dan Deih, ABD’den LEVİ ve KRISTI lakaplı grafiti sanatçıları Kadıköy duvarlarını sanat eserlerine dönüştürecek.

Geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü grafiti sanatçısı JR'nin Balat'ta metruk binayı süsleyen eseri griye boyanmıştı. Eserin boyanmasının üzerine Fatih Belediyesi büyük tepki çekmişti.
 

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 18:16

Demokrat Haber'e Bağış Yap >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER