Dünya nüfusunun 2100 senesinde 11 milyara ulaşması bekleniyor

Dünyanın, önümüzdeki yüzyılda insan nüfusundaki büyük artış için yeni bir yer bulması gerekebilir

Dünya nüfusunun 2100 senesinde 11 milyara ulaşması bekleniyor

Yapılan modelleme çalışmalarına göre, nüfus artış hızında büyük bir değişim olmaması durumunda, dünya nüfusunun 2100 yılı itibariyle 4 milyar artması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Nüfus Dairesi Müdürü John R.Wilmoth’un Seattle’da yapılan Ortak İstatistik Toplantısı’nda yaptığı açıklamalara göre 7,3 milyar olan dünya nüfusunun 2050 senesi itibariyle 9,7 milyar, 2100 senesi itibariyle 11,2 milyara ulaşması bekleniyor. Dünya nüfusunun mevcut artışını sürdürmesi durumunda, bu gerçekle yüzleşmek zorunda kalacağız.

ARTIŞIN EN FAZLA OLACAĞI BÖLGE

gaiadergi'de yer alan habere göre, artışın en fazla olacağı bölge ise Sahra Çölü’nün güneyinde yer alan ve Sahra Altı Afrika olacak.

Halihazırda 4,4 milyar nüfusu ile en kalabalık kıta olan Asya; yüzyıl ortasında 5,3 milyar, yüzyıl sonunda ise 4,9 milyar olması beklenen nüfusu ile en kalabalık kıta olma özelliğini sürdürecek.

Devletler ülke politikalarını belirlerken nüfus artış hızını göz önünde bulundurmak zorunda. Yüksek doğurganlık oranına sahip ülkelerde, hızlı nüfus artışı; çevresel (kaynak kıtlığı ve çevre kirliliği), sağlık ile ilgili (anne, bebek ölümleri), ekonomik (işsizlik, düşük maaş ve yoksulluk), hükümet ile ilgili (sağlık, eğitim ve altyapı yatırımları) ve sosyal (siyasi karışıklık ve suç) konularda problemleri arttırabilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2015, 10:45
YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 3 yıl Önce

bakamicak kadar cocuk yapmaya müdahale edilsin afrika zaten kurak herkesi avrupa kaldiramaz. entegrasyon problemi de olucak üstüne.