DTK 'soykırım konferansı' düzenleyecek

Açıklanan karar tasarılarında duyuruldu

DTK 'soykırım konferansı' düzenleyecek

Hatip Dicle ve Selma Irmak’ın eş başkanlığını yürüttüğü Demokratik Toplum Kongresi (DTK), geçtiğimiz günlerde düzenlediği birinci olağan genel kurulu karar tasarılarını açıkladı. Buna göre DTK, 2015 Nisan ayının sonuna kadar soykırım konferansı hazırlayacak.

DTK tarafından yapılan yazılı açıklamayla karar tasarıları açıklandı. Tasarıda, “Mezopotamya halklarına kültürlerine ve inançlarına karşı geliştirilen fiziki ve kültürel soykırımın yüzüncü yılında Kürtlerin ve inançların buluşma ve dayanışma konferansını en geç  2015 nisan sonu itibariyle gerçekleştirmesini kararlaştırmıştır” ifadelerine yer verildi.

DTK tarafından yapılan açıklamada dile getirilen diğer karar tasarılarından bazıları ise şöyle,

* Sağlık akademilerinin oluşturulması kararı alınmıştır

* Amed'de engelsiz ve özgür yaşam çalıştayı kararları alınmıştır

* Yeni ormanlık alanları ve fidanlıkları yerel coğrafi ve iklim koşullarına uygun olarak oluşturulması kararlaştırıldı.

* Tüm belediyelerimizin anadilde eğitim yapacak, kreş ve anaokulları açmalarını öncelikli bir göreve olarak önlerine koymalarını  önermiştir

* Hakikatlerin araştırma komisyonunun oluşturulması kararlaştırılmıştır

* Kürdistan kadın yazarlarının derneğinin kurulması kararlaştırılmıştır

* Kadın özgürlük mücadelesine karşı yürütülen kadın cinsini soykırımdan geçiren zihniyete karşı mücadele edecek bir kadın platformunun oluşturmasını kararlaştırmıştır

* Tarihi ve kültürel değerlerimizin açığa çıkarılması için arkeolojik, antropolojik, etnografik, çalışmaları seçmek ve yürütmek üzere DTK kültür sanat komisyonu bünyesinde bir alt komisyon oluşturması kararlaştırılmıştır.

Kaynak: Agos

Güncelleme Tarihi: 17 Aralık 2014, 22:14

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER