Diyarbakır'da öldürülen leopar incelenecek

Cinsi tükenmekte olan leopar incelenmek üzere soğutucuya konuldu...

  Diyarbakır'da öldürülen leopar incelenecek

Diyarbakır'ın Çınar ilçesi Solmaz köyünde iki çobana saldırmasının ardından öldürülen leopar, Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'ne getirilerek uzmanların incelemesi için soğutucuya konuldu.

İNCELENENE KADAR SOĞUTUCUDA BEKLEYECEK

Önceki gün Çınar ilçesinde cinsi tükenmekte olan leopar, Mehmet Kaplan ile Kasım Kaplan adlı çobanlara saldırması üzerine öldürüldü. Öldürülen leopar Ankara'dan uzman ekiplerinin incelemeleri için soğutucuda bekletilirken, Orman ve Su İşleri Doğa Koruma ve Milli Parklar Diyarbakır İl Müdürü Erdal Evsen, dün itibariyle olayla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Bugün leoparın bulunduğu bölgede incelemeler yapacakların kaydeden Evsen, "Leopar dün akşam il müdürlüğümüze getirilip, uzman ekiplerinin gelip incelemeleri için soğutucuda bekletiliyor" dedi.

"KUZEY IRAK'TAN GELMİŞ OLABİLİR"

Leopar alanında çalışmalar yapan kedigiller uzmanı biyolog Batur Avgan ise, bölgenin hakim olan leoparın öldürüldüğünü belirtti. Leoparın bölgede var olduğunu sürekli tahmin ettiklerini anlatan Avgan, daha önce Şırnak'ta da bir leoparın öldürüldüğünü hatırlattı. Diyarbakır'da ilk kez leoparın görüldüğüne dikkat çeken Avgan, "Leoparı inceleyen veterinerler genç olduğunu tespit ettiler. Şırnak veya Kuzey Irak'tan geldiği tahmin ediliyor. Daha önce öldürülen bireylerin hepsinin erkek olması, burada dişilerin olduğuna dair bir kanıt bize sunmadı. Yani bölgede leoparların yaşadığını demek çok zor aynı şekilde yaşamadıklarını söylemek de aynıdır .

"AÇLIKTAN SALDIRMADI"

Dün leoparı incelerken, sağlıklı olduğunu gördüm. Üzerinde çok az parazit var, tüylerinin kalitesi çok iyi, yarası da çok az görüldü. Aç kalmış bir hayvan gibi gözükmüyor. Ama sonuçta bu tip genç bireyler anneden iki yaşından sonra ayrılıyorlar. Gördüğümüz leoparın da 2-3 yaşında olduğu tahmin ediliyor. Leoparlar anneden ayrıldığı zaman, leoparların hiçbir zaman yaşamadıkları alanlara giriyorlar. Yani dün Diyarbakır'da bulunan da yaptığı o yönde olduğunu düşünüyoruz. Leopar, geldiği yeri hem tanımadığı için hem yaşı küçük olduğundan dolayı çok stres yapıyor. Bu stres sonucundan da insanlara saldırıyor .

"KENDİNE AV YAPACAĞI ALANLAR ARIYORDU "

Leoparın çobanlara saldırması bundan dolayı gerçekleşmiş olabilir. Erkek bireyler, anneden ayrıldıktan sonra, kendilerine hakimiyet kuracakları ve bölgedeki dişilere hakim olacak alanlar bulmak zorundalar. Bir sahada 20 tane leopar olmaz. Yani bir sahada sadece bir erkek bir tane de dişi leopar olur. Önce erkekler orayı leopar alanına dönüştürür, daha sonra dişiler gelir. Dün gördüğümüz leopar anneden ayrıldıktan sonra kendine av yapacağı alanlar arıyordu .

"BÖLGEDE BAŞKA LEOPAR YOKTUR"

Siirt ve Şırnak bölgesinde yaptığım çalışmalarda yaşlı kuşağın daha önce çok sayıda leopar vurduklarını söylüyordu. Bu bölgede bir tane leopar öldürüldüyse büyük ihtimal ikinci bir leopar yoktur. Bölgenin hakim olan leoparı öldürüldü. Leopar normalde saldırgan bir hayvan değildir. Eğer saldırgan olsaydı, Afrika'da şu an hiçbir insan yaşamış olmazdı. İşte Çınar'da bulunan leopar da stres yapıp saldırmıştır. Çünkü gittiği yerde avlamak isterler. Bu leoparın midesinin dolu olduğu görüldü. Henüz bir inceleme yapmadık ama büyük ihtimalle daha önce bir hayvanı avlamıştır" şeklinde konuştu.

Ankara'dan gelecek olan yetkililerin akşam saatlerinde öldürülen leoporı incelemesi bekleniyor. (haberler.com)


Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2013, 19:38
YORUM EKLE