Diyanet’ten 'imamlara talimat' iddiası: 'Cemevi sözcüğünü kullanmayın'

Hayatını kaybeden Cansu Külekçi için sala verilmesini isteyen yakınlarının gittiği cami imamı, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan ‘cemevi’ sözcüğünü kullanmamalarına ilişkin cep telefonu mesajı aldıklarını söyledi

Diyanet’ten 'imamlara talimat' iddiası: 'Cemevi sözcüğünü kullanmayın'
İzmir’de Diyanet İşleri Başkanlığı’nın imamlara ‘cemevi’ sözcüğünü kullanmamalarına ilişkin cep telefonu mesajıyla talimat gönderdiği öne sürüldü.

Kırklareli Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan 30 yaşındaki Cansu Külekçi, 4 yıldır tedavi gördüğü kanser hastalığından İzmir'de hayatını kaybetti. Hayatını kaybeden Cansu Külekçi için sala verilmesini isteyen yakınlarının gittiği cami imamı, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan cep telefonu mesajı aldıklarını söyledi.

İddiaya göre cami imamı K.K., salayı verebileceğini, cenazenin kalkacağı yerin adresini de söyleyebileceğini, ancak ‘cemevi’ sözünü kullanamayacağını söyledi.

Bu duruma tepki gösteren Külekçi’nin yakını Serkan Çoban, “Üç camiyi gezdim aynı yanıtı aldım. 15 Mayıs’ta böyle bir talimat gelmiş. Bu toplumları ayrıştıran bir karardır” dedi.

Kaynak: Diken

Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2016, 21:17
YORUM EKLE