Cumartesi Annesi Elmas Eren hayatını kaybetti

Elmas Eren, bugün 88 yaşında hayatını kaybetti

Cumartesi Annesi Elmas Eren hayatını kaybetti

39 yıldır 80 darbesi sonrası gözaltında kaybedilen oğlu Hayrettin Eren için mücadele yürüten ve diğer Cumartesi Anneleri/İnsanları ile adalet arayan Elmas Eren, bugün 88 yaşında hayatını kaybetti.

20 Kasım 1980'de 24 yaşındayken gözaltında alınıp kaybedilen Hayrettin Eren'in annesi Elmas Eren bugün 88 yaşında hayatını kaybetti.

Yaşasaydı bugün 65 yaşında olacak oğlu için her koşulda, yıllarca her Cumartesi, diğer anneler/insanlarla adalet arayışından vazgeçmeyen Eren'in bekleyişine yıllar içinde torunları da katıldı.

Eren için salı günü, Ambarlı Osmanağa Camii’nde kılınacak ikindi namazının ardından cenaze namazı kılınacak. Cenaze daha sonra Büyükçekmece Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

"OĞLUMUN TEK BİR KEMİĞİNE RAZIYIM"

Elmas Eren, 2011 yılının Şubat ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüşen kayıp ailelerinin arasındaydı.

Başbakan'a "Oğlumun tek bir kemiğine bile razıyım. Senden oğlumun mezarını istiyorum" demişti.

Hayrettin Eren yaşasaydı 65 yaşında olacaktı.

HAYRETTİN EREN NASIL KAYBEDİLDİ?

Hayrettin Eren, 12 Eylül darbesinden 1 ay 9 gün sonra 21 Kasım 1980'de arkadaşı Ahmet Öztürk ile buluşmaya gittiği İstanbul Saraçhane'de gözaltına alındı.

Karagümrük Karakolu'na oğlunu soran anne Elmas Eren, gözaltı kayıt defterinde oğlunun adını gördü. Karakoldakiler Hayrettin Eren'i Gayrettepe'deki Siyasi Şube'de gördüklerini söylediler.

Şubeye giden annesi, oğlunun gözaltına alınırken kullandığı babasına ait 34 F 6798 plakalı Murat 124 marka otomobili Şubenin bahçesinde gördü; buna rağmen "gözaltında böyle biri yok" yanıtı alabildi.

Anı operasyonda gözaltına alınan Ahmet Öztürk, Ahmet Ok, Şaban Arslan, Turgut Karataş ve Fevzi Rakıcı, Hayrettin Eren'in yakalanma ve sorgulanma sürecine tanıklık ettiler.

Ahmet Öztürk, "Tanığım; onu hem karakolda hem de siyasi şubede gördüm" dedi.

Kaynak: bianet.org

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 19:29

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER