Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya: Türkiye’den Kürt olduğum için kaçtım

Dersimli işadamı Hamdi Ulukaya, Türkiye'den neden gittiğini açıkladı

Chobani’nin CEO’su Hamdi Ulukaya: Türkiye’den Kürt olduğum için kaçtım

 ABD’nin en büyük yoğurt üreticisi olarak bilinen Chobani’nin sahibi Dersimli işadamı Hamdi Ulukaya, CNN televizyonuna Türkiye’den Kürt olduğu için kaçtığını söyledi.

1994’te ABD’ye yerleşen ve daha sonra Chobani adlı yoğurt firmasını kuran Ulukaya, CNN’e son zamanlardaki mülteci krizini değerlendirdi. Ulukaya, Suriyeli mültecilere milyonlarca dolar yardım yaptığını ve bazılarına fabrikasında iş verdiğini söyledi.

Ulukaya, Türkiye’yi neden terk ettiğini de şöyle açıkladı: “Türkiye’den ayrıldım çünkü Kürttüm ve Kürtlerin hak taleplerini oldukça önemsiyordum.”
Pek çok Kürdün Türkiye’den kaçmak zorunda kaldığına dikkati çeken Ulukaya, “Kürtler, Türkiye’de insan hakları ihlallerine maruz kaldı. Köyleri bombalandı ve boşaltıldı” diye konuştu.

Chobani’nin sahibi Ulukaya, yaklaşık bir buçuk milyar dolarlık servetin de sahibi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2015, 15:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
alis
alis - 3 yıl Önce

yalan haber yapıyorsunuz. hamdi ulukaya dersimli değil erzincanlı. ve kürt olduğu için kaçmadı. hadi diyelim öyle, ailesini neden götürmüyor? adam orada zengin oldu neden gelsin türkiyeye. keşke dediğiniz gibi olsa da kürtler kaçsa gitse ama öyle değil malesef

Finikeli
Finikeli - 4 yıl Önce

Şimdi nasıl düşünüyormuş?

SIRADAKİ HABER