'Boy farklılıkları DNA değişikliğinden kaynaklanıyor'

İşte insan boyu farklılıklarının nedeni…

'Boy farklılıkları DNA değişikliğinden kaynaklanıyor'

İnsan boyu konusunda yapılan en kapsamlı araştırma, genetik yapımızdaki kimi değişikliklerin, bazı insanların niye daha uzun boylu olduklarını açıklayabileceğini ortaya çıkardı. 300 kurumdan bilim insanlarının Avrupa çapında 250 binden fazla insan üzerinde yaptıkları araştırmada, insan boyundaki ek santimetrelerle ilişkili 400 genom bölgesi belirlendi.

Bilim insanları bu bulgunun, anne babaları, çocuklarının büyüme hızı konusunda rahatlatabilecek kolay bir testin yolunu açabileceğini düşünüyor.

Araştırma sonuçlarının, hücre büyümesinin kontrolden çıktığı kanser hastalığı konusunda da aydınlatıcı olabileceği kaydedildi. Yapılan araştırmalar boyumuzu belirleyen unsurların % 80'inin, genetik kodumuzla ilişkili olduğunu gösteriyor. Ancak boyla ilişkili genlerin ve diğer DNA özelliklerinin tam olarak hangileri olduğu, yeni keşfediliyor.

'UZUN BOY GENETİK MİRAS’

İlk boy geni 2007'de saptanmıştı. Nature Genetics dergisinde yayımlanan araştırma ise, diğer binlerce genin ve DNA yapımızdaki diğer bölgelerin de boyumuzun uzunluğunda rol oynayabileceğini ortaya koyuyor. Araştırmacılar, bu bölgelerde keşfedilen genetik yapı farklılıklarının, bir insanın sonuçta hangi boyda olacağını belirlemede önemli rol oynayabileceğini kaydetti.

Araştırmayı yöneten Exeter Tıp Fakültesi'nden Prof. Tim Frayling, "Uzun boylu anne babaların çocuklarının da uzun boylu olması olasılığı bilinen bir gerçek. Ama asıl tablonun bu denli karmaşık olması, beni şaşırttı. İnsan boyunu belirleyen 700'a yakın genetik varyant olduğunu belirledik. Bu, boydan etkilenebilen, osteoporoz ve kanser gibi hastalıkların tedavisinde gerçekten etkili olabilecek bilimsel sonuçlar doğuruyor." dedi.

Prof. Frayling, anne babaları rahatlatacak bir test geliştirilmesi olasılığı konusundaysa, "Bu çocukların çoğu, çok büyük oranda kısa boyluluk genini miras almış olmalılar." dedi.

Araştırma sırasında ortaya çıkarılan bölgelerin bazıları zaten iyi bilinen genleri kapsamaktaysa da, keşfedilen kimi bölgelerin tam anlamıyla şaşırtıcı olduğu kaydedildi. Araştırmaya katılan bir diğer uzman, Boston Çocuk Hastanesi'nden Prof. Joel Hirschhorn, "Saptadığımız genlerin birçoğu iskeletin büyümesinde önemli rol oynayan unsurlar. Ancak şimdiye dek, bu genlerin boy uzamasıyla ilişkili olduğunu bilmiyorduk. Bunların bazıları çocuklarda görülen ve açıklanamayan anormal büyüme ile de bağlantılı olabilir." dedi. (Sabah)

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2014, 18:33

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER