BM müfettişlerinden rapor: IŞİD, Ezidilere soykırım uyguladı

Birleşmiş Milletler müfettişleri, IŞİD’in Suriye’deki Ezidilere soykırım uyguladığını açıkladı. Müfettişlerin raporunda Ezidi soykırımının sürdüğü de vurgulandı

BM müfettişlerinden rapor: IŞİD, Ezidilere soykırım uyguladı
Birleşmiş Milletler (BM) müfettişleri, IŞİD’in Irak ve Suriye’deki Ezidilere soykırım uyguladığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'ne bağlı olarak Suriye ve Irak'ta IŞİD'in saldırılarına ilişkin incelemeler yapan araştırma komisyonu müfettişleri, konuyla ilgili raporunu kamuoyuna açıkladı.

Yapılan açıklamada IŞİD’in 400 bin Ezidi’yi öldürdüğü, “seks kölesi” haline getirdiği ya da diğer suçları işlediği belirtilirken, bağımsız müfettişlerin raporunda “Ezidi soykırımı sürüyor” denildi.

En az 3 bin 200 kadın ve çocuğun hala IŞİD’in elinde olduğunu ve acilen kurtarılması gerektiğini belirten yetkililer, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde kovuşturma başlatılmasını istedi.

AP VE ABD’DEN SOYKIRIM AÇIKLAMALARI

Daha önce Avrupa Parlamentosu, IŞİD tarafından Irak ve Suriye’de Hıristiyanlar, Ezidiler ve diğer dini ve etnik azınlıklara karşı bir soykırım yapıldığını kabul etmişti.

ABD’de, IŞİD’in Ezidilere, Hıristiyanlara ve Şii Müslümanlara soykırım uyguladığını açıklamış ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, “bu suçları tanımlamanın önemli olduğunu” vurgulamıştı.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2016, 14:06
YORUM EKLE