Berfo Ana hayatını kaybetti

Kayıp ailelerinin sembol ismi haline gelen Berfo Kırbayır, yaşamını yitirdi…

Berfo Ana hayatını kaybetti

"Berfo Ana" olarak bilinen Berfo Kırbayır'ın oğlu Cemil Kırbayır, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında gözaltına alınmış ancak bir daha haber alınamamıştı.

Berfo Ana, ilerleyen yaşına rağmen, kayıp annelerin verdiği bütün mücadelelere katılmıştı.

105 yaşındaki Berfo Kırbayır, kayıp yakınları ile birlikte Başbakan Erdoğan'la da görüşmüş ve "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti.

Berfo Kırbayır, mide kanseri tedavisi görüyordu. Son günlerde durumu daha da kötüye giden Kırbayır, bu sabah 05.00'de hayatını kaybetti.

Ailesi, Berfo Ana'nın hayatını kaybetmesiyle ilgili bir açıklama yaptı:

"105 yaşında, oğlu Cemil Kırbayır'ın kemiklerini 33 yıldır arayan Berfo Kırbayır, bugün 05:00 civarı hayata gözlerini yumdu.

En son mide kanseri teşhisi konan, ameliyat sürecini direnişiyle atlatan Berfo Anamız'ın sağlık durumu son günlerde kötüye gidiyordu.

Berfo Ana, ömrünün son 33 yılını oğlunun kemiklerini bulmaya adamıştı. Son nefesinde de yine oğlunun adı ağzındaydı. 105 yaşında olmasına rağmen oğlunun katili Kenan Evren'in yargılanacağı 12 Eylül Mahkemesi'ne kadar gitti.

Adaletin temsilcisi oldu.

Kendi yaşamıyla direnişin temsilcisi oldu.

Annemizin, Cemil'in kemiklerini bulmadan toprağa gömülmesine sebep olan herkesin hak ettikleri cezaları almaları için, Kırbayır Ailesi olarak bu mücadeleyi sürdüreceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz.

Cenazemiz yarın Göle'de defnedilmek üzere İstanbul'dan yola çıkacaktır.

Hepimizin başı sağ olsun.

Kırbayır Ailesi"

TEK DİLEĞİ OĞLUNU MEZARINI GÖRMEKTİ

Kamuoyunun Berfo Ana diye tanıdığı 105 yaşındaki Berfo Kırbayır, ömrünün son 33 yılını 12 Eylül 1980 darbesinde evden alınan ve bir daha geri dönmeyen oğlunu bulmaya adamıştı. Bu kapsamda 12 Eylül davasını izlemek için mahkemeye gitmiş ve oğlunun cenazesinin bulunması için Başbakan Erdoğan ile görüşmüştü.

Oğlu gelecek diye evinin kapısını hep açık bırakan, belki tanımaz diye evini boyatmayan Berfo Ana "tek dileğim ölmeden oğlumun mezarını görebilmek" demişti. (Hbertürk, Sabah)

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2013, 21:30
YORUM EKLE