'Avrupalılar seyehat için İslam ülkelerini düşünmüyor'

Avrupalı turistler İslam ülkelerine küstü

'Avrupalılar seyehat için İslam ülkelerini düşünmüyor'

Fransız basınına konuşan Fransız ‘Proturizm’ İşletme Danışmanı Didier Arino, Avrupalı turistlerin 2015 yaz tatili rezervasyonlarında İslam ülkelerine sıcak bakmadığını söyledi.

Didier Arino; “Magrip ülkelerinde yaşanan terör saldırıları ve en son Fransız dağcı Herve Gourdel’in Cezayir’de IŞİD tarafından öldürülmesi Fransız turistleri İslam ülkeleri yerine daha çok Avrupa içinde seyahat etmeye yönlendiriyor” dedi.

Danışman Arino, önümüzdeki yaz sezonunda Fransızların yüzde 85′inin tatillerini kendi ülkesi Fransa içinde geçireceğini söyledi.

Arino, “Fransızlar en çok Akdeniz ve Atlas Okyanusu kıyılarında tatil yapmayı düşünüyor. Yurtdışında tatil yapacak olan Fransız turistlerin tercihlerinin başında ise İspanya, İtalya, Yunanistan geliyor” dedi.

ALMAN TURİSTLER DE TERÖRDEN TEDİRGİN

Dünyada en çok seyahat eden ülkeler arasında zirveyi kimseye kaptırmayan Almanya’da da, 2015 yaz sezonunda İslam ülkelerine pek sıcak bakılmıyor. Almanya turizm sektörü her yıl yaklaşık 3 milyon kişiye istihdam sağlıyor. En çok seyahat eden ülkelerin başında yer alan Almanya’da, 2015 sezonunun favori ülkelerinin başında İspanya, Yunanistan, İtalya yer alıyor.

İSPANYA 61,7 MİLYON TURİST’LE REKOR KIRDI

Ekonomik krizle mücadele eden İspanya, 2014 yılın ilk 11 ayı içinde 61,7 milyon turistle yeni turizm rekoru kırdı. Madrid Turizm Ofisi’nin verilerine göre, turist sayısında 2013 yılına nazaran yüzde 7,2 artış kaydedildi. En çok ziyaretçi gönderen ülkelerin başında, İngiltere 14,39 milyon turistle ilk sırada yer aldı. İkinci sırada Fransa 10 milyon, üçüncü sırada Almanya 9,96 milyon turistle sıralamayı takip eden ülkeler oldu.

TÜRKİYE’DE TURİZM SEKTÖRÜ ETKİLENECEK Mİ?

Son iki yıldır 30 milyondan fazla turisti ağırlayan Türkiye’de, 2015 sezonunun nasıl geçeceği merakla bekleniyor. Avrupa basını tarafından sürekli olumsuz eleştirilere hedef olan Türkiye yine 30 milyondan fazla turisti ülkeye çekebilecek mi?

(ZETE)

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2014, 19:00

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER