‘Askerlikten soğutmak suç değil’ diyen vicdani retçi Aru beraat etti

Halkı askerlikten soğutmanın bir suç olamayacağını söyleyen vicdani retçi İnan Mayıs Aru beraat etti

‘Askerlikten soğutmak suç değil’ diyen vicdani retçi Aru beraat etti
Vicdani retçi İnan Mayıs Aru Muğla 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı “halkı askerlikten soğutma” davasından beraat etti. İnan Mayıs Aru savunmasında herhangi bir suç işlediğini düşünmediğini, halkı askerlikten soğutmanın bir suç olamayacağını söyledi.

Kaos GL’nin haberine göre; Vicdani Ret Derneği üyesi avukatlar Hülya Üçpınar ve Gökhan Soysal, Aru’nun vekilleri olarak yaptıkları savunmada halkı askerlikten soğutmanın suç olmadığını, maddenin anayasaya aykırı olduğunu ifade etti.

ANAYASAYA AYKIRI

İlk olarak Gökhan Soysal söz alarak ilgili maddenin anayasaya aykırılığı dolayısıyla yargılamanın hukuki temeli olmadığını ifade ederek TCK madde 318’in anayasaya uygunluk denetiminden geçmesi gerektiğini vurguladı.

Esas hakkındaki savunmaya geçildiğinde söz alan avukat Hülya Üçpınar, özellikle son dönemde anaakım medyanın dahi ilgisini çeken “asker fotoğraflarını” göstererek halkı askerlikten soğutanın bizatihi askerler olduğuna dikkat çekti. Bedelliden yararlanan ve askerde zorunlu askerken şüpheli asker ölümlerinin yüksek sayısını belirterek askerlik görevinin madde gerekçesinde ifade edildiği gibi kutsal olmadığını söyleyen Hülya Üçpınar, askerliğin siyasi konjonktüre göre kullanıldığını belirtti.

Daha sonra söz alan avukat Gökhan Soysal da halkı askerlikten soğutmanın suç olmadığını vurgulayarak davanın hukuki temelinin olmadığını söyleyerek Aru’nun din ve vicdan özgürlüğü ile ifade özgürlüğünü kullandığını belirtti.

Verilen aradan sonra açıklanan kararla Aru beraat etti. Karar adliye içerisinde sevinçle karşılandı.

Daha sonra da adliye önünde gerçekleşen basın açıklamasında Aru’nun babası Kamil Aru da askerlik yaptığı için pişman olduğunu belirterek savaş karşıtı manifestosunu açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2016, 11:17

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER