Angelina Jolie Ezidi kampını ziyaret etti: BM de yeterli yardımı yapmıyor

BM'nin İyi Niyet Elçisi Jolie, dünyaya ve liderlere çağrı yaptı: Bu durum sona erdirilmeli

Angelina Jolie Ezidi kampını ziyaret etti: BM de yeterli yardımı yapmıyor

Ünlü Hollywood yıldızı ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Duhok’taki Hanke Çadır Kampı’nda Ezidi mültecileri ziyaret etti.

'ÇOK AĞIR ŞARTLARDA BARINIYORLAR'

Jolie, kamp ziyaretinin ardından Duhok Valisi Ferhat Etruşi ve BM yetkilileriyle basın toplantısı düzenledi. Jolie, kampta gördüklerinin "gerçekten üzüntü verici" olduğunu belirterek, sığınmacıların "çok ağır şartlarda" barındığını söyledi. Irak'a 2007 yılından beri beşinci kez geldiğini hatırlatan Jolie, geçen süreçte yaşam koşullarının daha da kötüye gittiğine şahit olduğunu dile getirdi.

KÜRDİSTAN YÖNETİMİ VE HALKINA ÖVGÜ

Irak'taki sığınmacı sayısının 2 milyonu geçtiğini ifade eden Jolie, Kürt bölgesinin, evlerini terk edenler için "bir sığınak" konumunda olduğunu söyledi.

"Son 6 aydan evlerinden zorla çıkarılan insanlara Kürdistan yönetimi ve halkı kucak açmıştır. Kürdistan bölgesindeki sığınmacıların sayısı gerçekten çok fazla ve Kürt halkı yardımcı olmak için elinden geleni yapıyor" diyen Jolie, buna karşılık uluslararası kamuoyunun yardımlarda yetersiz kaldığına dikkati çekti.

DÜNYAYA YARDIM ÇAĞRISI

Jolie, "Dünya halklarına yüksek sesle çağrıda bulunmak istiyorum. Bir kısmı Suriye'deki olaylardan kaçan bu insanlar, çok mağdur durumda. Suriye'deki olaylarda yaklaşık 13 milyon insan yerinden oldu. Aralarında hasta ve evsiz barksız olanlar var. Uluslararası kamuoyu bu insanlara yardım ulaştırmak için daha fazla çaba göstermelidir. Suriye olaylarının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen sığınmacılar, hala zor koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Bu durum sona erdirilmelidir" şeklinde konuştu.

BM DE YETERLİ YARDIMI YAPMIYOR

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin de sığınmacılara yeterli yardımı yapamadığını anlatan Angelina Jolie, mağdur sayısının yüksekliğine dikkati çekerek, söz konusu yardımların "mutlaka" artırılması gerektiğini, aksi halde durumun daha da kötüye gideceği uyarısında bulundu.

"BU SORUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN BİR YOL BULUN"

Dünya liderlerine ve devlet başkanlarına da seslenen Jolie, "Bu sorunun çözümü için bir yol bulun. İnsanların içinde bulunduğu bu ağır şartlardan kurtulması için girişimlerde bulunun. Gördüğüm insanlar gerçekten çok mağdur ve büyük zorluklarla karşılaşmış. Bu böyle devam etmemeli," dedi.

KAMPTA GÖRDÜKLERİ

Angelina Jolie, ziyaret ettiği kampta gördüklerini ise şöyle aktardı:

* Daha önce kaçırılıp da kurtulan bir kadını kampta gördüm. Bu kadın hala çok korkuyordu. O kadar korkmuş ki bizimle konuşamıyordu.

* Kampta kalacak çadır bulamayan aileler gördüm. Ayrıca iki yıldır bu ağır kış şartlarında yaşayan aileler var.

* Eşi, kardeşi, oğlu, kızı IŞİD tarafından kaçırılan kadınlar gördüm.

* Ağır hastalıklara maruz insanlar gördüm.

* Teröristler tarafından köle gibi kullanılan kadınlar var.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 09:28
YORUM EKLE