Aleviler 'Gadir-i Hum Bayramı'nda türbeleri doldurdu

İskenderun ve Samandağ'da yaşayan Aleviler tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen bayrama yüzlerce kişi katıldı...

Aleviler 'Gadir-i Hum Bayramı'nda türbeleri doldurdu

İskenderun ve Samandağ'da yaşayan Aleviler tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Gadir-i Hum Bayramı'na katılan yüzlerce kişi, türbelere akın edip, dilek tuttu.

Hz. Muhammed'in İslam alemine veda hutbesinde Hz. Ali'ye, "Ben kimin velisiysem, sen de İslam aleminin velisisin" dediği günü Gadir-i Hum Bayramı olarak kutlayan Aleviler, sabahın erken saatlerinden itibaren Habib-i Neccar Dağı'ndaki Habib-i Neccar'ın eşi Sultan Hanım Türbesi'ne akın etti. Yaklaşık 4 kilometre yürüyerek türbeye ulaşan yüzlerce kişi, burada dua edip dilek tuttu. Birçok genç de dualarının gerçekleşmesi için türbenin duvarına metal para yapıştırdı.

Bayram nedeniyle kepenk indirip kurbanlar kesen Aleviler'in coşkusuna, kentte yaşayan Hıristiyan, Yahudi ve Ermeniler de kepenklerini indirerek ortak oldu.

Alevi Kültür ve Araştırma Derneği (AKAD) Yönetim Kurulu üyesi Hamit Aytaş, Aleviler için Gadir-i Hum Bayramı'nın en büyük bayram olduğunu söyledi.

Aytaş, bu bayramda dualar edildiğini, Hırıse adı verilen yemeğin pişirilerek dağıtıldığını, barış ve kardeşlik mesajları verildiğini kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2013, 10:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER