Agos’un başyazısı: Sarayın Patrik Vekili

Agos gazetesi başyazısında Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı tanımasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’a derin üzüntü duyduğunu bildiren Türkiye Ermenileri Patrikliği Genel Patrik Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan’a, “Muradımız, devletin Türkiyeli Ermenileri baskı altına alarak soykırımı bizzat mağduruna inkâr ettirme politikasının korkunçluğunun altını çizmektir” sözleriyle seslendi

Agos’un başyazısı: Sarayın Patrik Vekili
Agos gazetesi, Almanya Parlamentosu’nun Ermeni Soykırımı’nı kabul etmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazan ve soykırımın kabulünü “Ermeni Milletinin emperyalist güçler tarafından kullanılması” olarak tanımlayarak, kararın “Ermeni milletinde derin bir üzüntü yarattığını” savunan Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan’a “Sarayın Patrik Vekili” manşetiyle seslendi.

Agos’un başyazısı şöyle:

“Almanya Parlamentosu’nda kabul edilen ve 1915’te olanları soykırım olarak tanımlayan tasarıdan sonra Türkiye’de gösterilen tepkiler, iktidarın ve diğer iki büyük partinin bu konu ile yüzleşmekten ne kadar uzak olduğunu can sıkıcı  biçimde ortaya koydu. Hafta boyunca gerek siyaset cephesinde gerekse bu cephenin tetiklediği ‘sivil’ alanda gözlenen söylem ve eylemler inkâr mekaniğinin hala ne kadar geçerli ve güçlü olduğunun göstergesiydi.

Bu ortamda Türkiye Ermenileri Patrik Vekili Başpiskopos Ateşyan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, üstelik Türkiye Ermeni toplumu adına  kaleme aldığı mektup toplumda büyük infial yarattı. Bunu gazetemize gelen tepkilerden de anlamak mümkündü. Patriklik seçimini sürekli erteleyen bir aktör olması nedeniyle zaten yıllardır eleştirilen Ateşyan’ın kullandığı üslup, Türkiye dışında yaşayan Ermeniler arasında da tepkiye neden oldu.

Bu tablo karşısında Agos olarak Ateşyan’a hitaben bir çift söz söyleme gereği hissettik. Muradımız, devletin Türkiyeli Ermenileri baskı altına alarak soykırımı bizzat mağduruna inkâr ettirme politikasının korkunçluğunun altını çizmektir. Keza, köklü Patriklik makamının da, iktidarı fiili boşluğa dayalı Ateşyan eliyle bu siyasete teşne olmasının soykırımın ‘mantıki düzlemde hâlâ sürdüğünü kanıtladığına dikkat çekmektir. İnkâr, soykırımın en büyük sağlamasıdır ve o çürük zemin üzerinde siyasi ya da ruhani hiçbir iktidarın varolma ihtimali yoktur.”
 
Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 10:08
YORUM EKLE