Adalet Bakanlığı'nın gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklardan haberi yok!

Adalet Bakanlığı, geçen yıl kaç çocuğun gözaltına alınıp tutuklandığına yönelik soruya ‘Verimiz yok’ yanıtını verdi

Adalet Bakanlığı'nın gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklardan haberi yok!
Adalet Bakanlığı, geçtiğimiz yıl gözaltına alınan ve tutuklanan çocuklarla ilgili soruya “Veri yok” yanıtı verdi.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Adalet Bakanlığı’na “2015 yılında kaç çocuk gözaltına alındı ve tutuklandı, terör örgütü üyesi olmak iddiası ile kaç çocuk gözaltına alındı ve tutuklandı?” diye sordu. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre Yüceer’in, soru önergelerinin yanıtsız kalması nedeniyle milletvekillerinin son dönemde sıkça başvurmak zorunda kaldığı Bilgi Edinme Hakkı kapsamında yönelttiği soruyu Genel Müdürlük, “İstenilen ayrıntıda istatistiki veri bulunmamaktadır. 2015 yılı istatistikleri henüz derleme aşamasındadır”diye yanıtladı.

SORULAR YANITSIZ KALDI

Yüceer'in, Adalet Bakanlığı’na bağlı bir başka kurum olan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’ne yönelttiği sorular da yanıtsız kaldı. Yüceer’in, “Son üç yıl içerisinden yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere kaç infaz koruma memuru hakkında hangi gerekçelerle disiplin sorusu açılmıştır?, Kaç çocuk hakkında hangi gerekçelerle soruşturma açılmıştır ve yıllara göre ayrı ayrı belirtilmek üzere etkinliklerden men edilme, odaya kapatma, teşvik esaslı ayrıcalıkların geri alınması, kapalıya iade gibi disiplin cezaları kaç çocuğa kaç kez uygulanmıştır?” soruları da yanıtsız kaldı. Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Yüceer’in sorusunu özel çalışma gerektirdiği gerekçesiyle yanıtlamadı. Sorulara karşılık genel müdürlük, “Talep edilen bilgiler özel bir çalışma gerektirdiğinden, talebinize olumlu cevap verilmemiştir” karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2016, 09:25

Demokrat Haber'e destek vermek ister misiniz? >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER