'300 yıllık İsa heykelinde bir not bulundu'

Bugün bu ahşap heykel, Santa Agueda kilisesinde tutuluyor.

'300 yıllık İsa heykelinde bir not bulundu'

İspanya’da yer alan ve 18. yüzyıla tarihlenen İsa heykelini restorasyonu sırasında, heykelde gizlenmiş bir not bulundu.

Kaligrafi ile özenle yazılmış olan ve 1777 yılına tarihlenen not, bir rahip tarafından İsa heykelinin içine saklanmıştı. Bu da notun, bir zaman kapsülü gibi korunmasını sağladı.

Not, popüler eğlence, ekonomik durum, siyasi ve dini konular, ünlü insanlar ve diğer konularda döneme dair ayrıntılarla ilgili temel bilgileri içeriyor.

Belge, o sırada Burgo de Osma katedralinin rahibi Joaquin Minguez tarafından imzalanmıştı ve restorasyon şirketi Da Vinci Restauro’nun işçileri tarafından ortaya çıkarıldı.

Bugün bu ahşap heykel, İspanya’nın kuzeyindeki Burgos eyaletindeki Sotillo de la Ribera köyünde Santa Agueda kilisesinde tutuluyor.

İki sayfanın her iki tarafında da elle yazılmış belge, restoratörler, İsa’nın arkasında küçük bir boşluğu kapatan bir kumaş parçasını çıkardıklarında bulundu.

Yerel tarihçi Efren Arroyo keşif karşısında heyecanını saklamayarak; “Bu gerçekten inanılmaz, bu tür heykellerin içinde elle yazılmış gizli belgeleri bulmak benzersiz bir duygu” diyor.

Heykeli yapan heykeltıraşın adının yanı sıra, tarımsal konulardan toplum meselelerine kadar uzanan yerel bilgi hakkındaki verilerle birlikte belgede, yaygın hastalıklar, popüler çocuk oyunları ve zamanın popüler boğa güreşçilerinin isimleri de yer alıyor.

Kaynak: Emrah Ertuğrul/arkeofili 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2017, 19:43
YORUM EKLE