30 tonluk balina kıyıya vurdu

12 metrelik dev balinanın cesedinin köpekbalıklarını çekmesinden korkuluyor...

30 tonluk balina kıyıya vurdu
Avustralya’nın Sydney şehrinde bir kambur balina, şehrin önemli plajlarından birindeki okyanus havuzunda ölü bulundu. Balina sabah erken saatlerde plaja yüzmeye gelen Avustralyalıları şaşırtırken, yetkililer şimdi balinanın buradan nasıl kaldırılacağını tartışıyor.
Newport plajındaki okyanus havuzlarından birinde bulunan 11.6 metre boyundaki yetişkin balinanın birkaç gündür ölü olduğu belirtildi. Ancak hayvanın deniz suyuyla dolu bu havuza nasıl geldiği bilinmiyor.

Avustralya Memeli Deniz Hayvanları Arama Kurtarma Kurumu’ndan (ORCA) Wendy McFarlane, hayvanda bazı dış yaralar olduğunu ancak bunların ölümden önce mi sonra mı gerçekleştiğini belirlemenin mümkün olmadığını söyledi. McFarlane, 25-30 ton civarında olduğu tahmin edilen balinanın büyük ihtimalle bir geminin çarpması sonucu öldüğünü belirtti

Avustralya kamuoyu balinalarla yakından ilgileniyor. Yüzlerce kişi daha önce kıyıya vuran balina vakalarında olduğu gibi yine sahile akın etti. Daily Telegraph gazetesi sahilde bazı kişilerin bu manzara karşısında gözyaşlarını tutamadığını söyledi. Gazeteye konuşan Lua Silva isimli kişi, “Çok üzücü bir şey ama doğal bir durum, yapacak bir şey yok” diye konuştu.

Balinanın cesedinin köpek balıklarına davetiye çıkarabileceği ihtimali karşısında Newport plajı kapatıldı. Şimdi doğal yaşam uzmanları bu dev balinayı havuzdan çıkarmanın yollarını tartışıyor. McFarlane seçeneklerden birinin havuzun duvarını yıkıp hayvanın deniz kıyısına inmesini sağlamak olduğunu belirtti. Bunun dışında suların yükseldiği sırada hayvanı denize doğru çekmek ya da cesedi bir vinçle taşımak gibi seçenekler de değerlendiriliyor.

Örneğin 2011 yılında 10 metre boyunda bir ispermeçet balinası aynı plajın kayalık kesiminde kıyıya vurmuştu. Kısa bir süre Palm Beach’te yine bir balina cesedi bulunmuştu. Bu ceset de zamanla kendi kendine denize geri dönmüştü.
Balinalar yılın bu zamanlarında kış göçleri sırasında Avustralya kıyılarından geçiyor. Antarktika’nın soğuk sularından kaçarak daha ılıman Queensland’e giden balinalar Kasım ayından önce geri dönüyor.

lusal Parklar ve Doğal Yaşam Dairesi Bölge Müdürü Chris Grudnoff balinanın ölümünün üzücü olduğunu ancak bu durumun Avustralya sularında balina artışına işaret olduğunu belirtti. Grudnoff, “Daha fazla ölü balina olmasının olumlu tarafı okyanusta sağlıklı bir balina popülasyonu olduğunu göstermesi” dedi. 
İşte kıyıya vuran balinanın resimleri www.demokrathaber.net/kambur-balina-kiyiya-boyle-vurdu-resimleri,42.html
Güncelleme Tarihi: 03 Ağustos 2012, 23:13

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER