2 işçinin Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğraması Meclis’te

Uşak'ta 2 inşaat işçisinin Kürtçe konuştukları için bıçaklı saldırıya uğradığı iddia edildi. HDP Adana Milletvekili Beştaş konuyu Meclis'e taşıdı

2 işçinin Kürtçe konuştuğu için saldırıya uğraması Meclis’te
Uşak’ta inşaat işçiliği yapan Eren Sömer (26) ve Ufuk Çelik’in (28), İsmetpaşa Caddesi üzerinde Uşak Valiliği’nin hemen karşısında bulunan parkta iddialara göre aralarında Kürtçe konuşarak sohbet ettikleri için bıçaklı saldırıya uğradı. 2 işçi 5 gündür yoğun bakımda. Saldırganlar ise serbest bırakıldı. HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, olayla ilgili, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanmasını istediği soru önergesini Meclis Başkanlığı’na sundu.

DİHA’nın haberine göre, ilk olarak parkta Kürtçe konuşarak sohbet ettikleri için özel güvenlik tarafından “Burada oturamazsınız” denilerek uyarıldı.

İki kişi oturmakta ısrar edince, gelen polisler tarafından kimlik kontrolü yapıldı. GBT’leri temiz çıkan işçiler kısa bir süre sonra parktan ayrılınca üç kişi tarafından bıçaklı saldırıya uğradı.

İşçilerden Eren Sömer, boynundan, karnından ve göğsünden olmak üzere dört bıçak darbesi alırken, Çelik ise, sırtından ve karnından iki bıçak darbesi ile yaralandı.

Hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınan Çelik ve Sömer’in hayati tehlikeleri devam ediyor.

SALDIRGANLAR SERBEST BIRAKILDI

Aileler bilgi almak amacıya gittiği Emniyet Müdürlüğü’nde, ilk olarak saldırganların alkolsüz oldukları bilgisi verilirken, ertesi gün ise, “İki taraf da alkollüydü. Saldırganları da tutukladık” denildi.

Ancak iki kişinin hayati tehlikesi devam etmesine rağmen saldırganlar denetimli serbestlik şartı ile serbest bırakıldı.

Eren Sömer, boynundan, karnından ve göğsünden olmak üzere 4 bıçak darbesi alırken, Çelik ise, sırtından ve karnından 2 bıçak darbesi ile yaralandı. Hastaneye kaldırılarak yoğun bakıma alınan Çelik ve Sömer'in hayati tehlikeleri devam ediyor.

Aileler bilgi almak amacıya gittiği Emniyet Müdürlüğü'nde, ilk olarak saldırganların alkolsüz oldukları bilgisi verilirken, ertesi gün ise, "İki taraf da alkollüydü. Saldırganları da tutukladık" denildi. Ancak iki kişinin hayati tehlikesi devam etmesine rağmen saldırganlar denetimli serbestlik şartı ile serbest bırakıldı.

Sömer'in babası Zeki Sömer, bunun organize bir iş olduğunu söyleyerek, "Bunu saldırganların serbest bırakılmasından anlıyoruz. Güvenliğimizden endişe ettiğimiz için hastane dışına bile çıkamıyoruz" diye konuştu.

SORU ÖNERGESİ

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, yaşanan saldırıyla ilgili, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanmasını istediği sorular şöyle:

1- Söz konusu olaya karışan kaç fail vardır, kaçı gözaltına alınmıştır?

2- Soruşturma sebebi nedir?

3- Gözaltına alınanların yaraladıkları şahısların hala hayati tehlikesi devam ederken adli kontrol ile serbest bırakılmalarının sebebi nedir?

4- Öldürmeye tam teşebbüs eden faillerin adli kontrol ile serbest bırakılmasını nasıl yorumluyorsunuz?

5- Faillerin serbest bırakılması söz konusu fiilleri teşvik edeceğini düşünmüyor musunuz?

6- Faillerin etkin soruşturulmaması bunun gibi nefret suçu içeren eylemlerin önlenmesine nasıl etki edecektir?

7- Sistematik hale gelen bu tür olayların yaşanmaması için ne tür önlemler alınacaktır?

8- Artarak devam eden ırkçılık ve nefret suçlarına ilişkin yasal bir düzenleme çalışması yapılacak mıdır?

(Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2016, 12:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Adaletin batsin AKP