17 Ağustos’u çabuk unuttuk

17 Ağustos depreminin 13. yıldönümünde, anma etkinliklerine beklenen ilgi olmadı…

17 Ağustos’u çabuk unuttuk

Sivil toplum örgütü olarak yalnızca Mahalle Afet Gönüllüleri (MAG) Derneği'nin stand açtığı etkinlikler, deprem sonrasında enkazların yığılmasıyla oluşturulan dolgu alandaki 17 Ağustos Parkı ve Deprem Anıtı'nda gerçekleşti. MAG derneğinin Yalova, Orhangazi ve Gemlik şubeleri üyelerinin dün akşam saatlerinde kent meydanından deprem anıtına yaptığı meşaleli yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı. Yürüyüşte yer alan Yalova Platformu Gönüllülerinin açtığı "Depremi de Aksa'nın gazını da unutmadık" ve "Çocuklarımızın geleceği için termik santrale hayır" pankartları dikkat çekti. Platform üyeleri, deprem bölgesindeki Yalova'da riskli sanayileri protesto etmek, 13 yıl önce Aksa'da deprem sonrası yaşanan kimyasal sızıntıyı hatırlatmak ve aynı yerde yapılan termik santralin de bölge halkı için risk oluşturduğunu vurgulamak amacıyla yürüyüşe destek verdiklerini bildirdi.

Yürüyüşe bisiklet grupları da bisikletleriyle katıldı. Deprem anıtı önüne gelen kafile, burada MAG Derneği Başkanı Sabri Karaçam'ın, "Orada kimse var mı" sorusuna, hep bir ağızdan "MAG burada" diye haykırarak yanıt verdi.

 

YÜRÜYÜŞTE 'OSMAN AGA' ŞARKISINA TEPKİ

Yüzlerce kişi meşalelerle deprem anıtına doğru ilerlerken Yalova Belediyesi'nin düzenlediği halk konserinde çalınan "Osman aga" şarkısına gruptan tepkiler yükseldi. Deprem anıtı çevresinde yer alan çay bahçeleri ve kafeteryaların da bu sırada müzik yayını yapması tepki topladı. Gelen tepkiler üzerine müzik yayınına son verildi. Deprem anıtının içinde, 13 yıl önceki felaketin fotoğraflarının sergilendiği salon dolup taştı. Ancak anıt çevresindeki bazı vatandaşların eğlencelerini sürdürmeleri tepki topladı.

 

Yalova Platformu üyelerinden Abdullah Yazıtaş, "Bugün 17 Ağustos, depremde kaybettiğimiz insanlarımızı anmak için buraya geldik. Buraya gelirken yolda gördük ki bütün gazinolardan ve Ramazan şenliklerinden müzik yayınları yapılıyor, Osman aga türküleri yükseliyor. Panellerin yapıldığı, insanların ve gençlerin deprem bilinciyle doldurulduğu bir gün olması gerekiyordu. Ve ölülerimize saygı duyduğumuz bir gün olması gerekiyordu. Buna da belediyenin öncülük etmesi gerektiğini düşünüyorum. Osman aga türkülerinin hiç değilse bugün için kesilip kaybettiğimiz insanlara saygı göstermemiz gerektiğini insanlara bir kez daha anlatabilirdik. Şiddetle kınıyorum" diye konuştu.

 

"DEPREMİ ÇABUK UNUTTUK"

Deprem anıtı yakınlarındaki müzikli eğlenceye tepki gösteren bir vatandaş, "Bunu kınıyoruz, olmaması gerekiyordu. Deprem çabuk unutuldu" diye konuştu. Bir başka vatandaş, "Tepkiyle karşıladık ve gerçekten yadırgadık. Her geçen sene unutuluyor. Ne yazık ki olan ölmüşlerimize oluyor. Giden gidiyor, unutuyoruz. Bir dahaki sene hiç bulamayacağız" derken, bir diğeri ise, "Her sene olduğu gibi dini program yapılır, ölmüşlerimizi yadederdik. Bu müzik yayınını yadırgadık. Neredeyse dansöz oynatacaklardı. Gerçekten üzüldük" ifadelerini kullandı. Anıta gelen bir bayan da, "Ne çabuk unuttuk. Bunun yasının tutulması lazım. Ne canlar gitti burada. Üç tane gelin gitti benim binamdan" dedi.

 

Saatler gece 02.30'u gösterdiğinde Yalova Belediyesinin düzenlediği mevlüt programı başladı. Yalova Belediye Başkanı Yakup Bilgin Koçal kendi elleri ile vatandaşlara helva dağıttı. AK Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun ile CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce de anma törenlerine katıldı. Coşkun, resim sergisini gezerken duygusal anlar yaşadı. Beraberindeki heyete ve gazetecilere deprem gecesindeki bir anısını anlattı. O anın resmini gören Temel Coşkun'un gözleri doldu. Coşkun bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için dua etti. Anma töreni saat 03.30'da sona erdi.

 

KOCAELİ'DE MARMARA DEPREMİ ANILDI

17 Ağustos 1999 Marmara depreminde hayatını kaybedenler, depremin saati 03.02'de, Kocaeli'nin Gölcük ilçesindeki Kavaklı Deprem Anıtı'nda gözyaşları ile anıldı.

 

Marmara Depremi'nin 13. yıldönümü anma etkinlikleri kapsamında, depremin merkez üssü olan Gölcük'ün Kavaklı sahilinde yaptırılan deprem anıtı önünde program düzenlendi. Saat 03.02'de gerçekleşen programa, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ve vatandaşlar katıldı. Başkan Ellibeş, "Acılar ilk günkü tazeleğinde. Depreme hazırlıksız yakalandık. Faturasını canımızla ödedik. Acıların üzerinde aynı acıları yaşamamak adına bilinçle hareket ediyoruz" dedi.

 

Saatler 03.02'yi gösterdiğinde deprem anıtı önüne çelenkler konuldu. Ardından da depremde hayatını kaybedenler anısına denize karanfiller bırakıldı. Depremde yakınlarını kaybeden vatandaşlar, "Çok duygusal anlar yaşıyoruz. 13 sene önceye döndük. Üzücü. Allah hiç kimseye yaşatmasın. İnsanoğlu çok şeylere katlanıyor ama unutulmuyor. Deprem adama birşey yapmaz binalar yıkar. Ama bundan sonra yapılan binalar, kurallara uygun yapılmalı. Eski binaların durumu da çözülmesi gerekiyor. Öbür depremde ne olacağı belli değil. Ayrıca anma etkinliklerine katılım da az. Giderek unutuyoruz" dedi.

 

Depremin 13. yıldönümünde anma etkinliklerine protokolün ve vatandaşların ilgisinin az olduğu görüldü.

Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2012, 13:01

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER