Bitlis'te 8 Mart etkinlikleri için billboardlara asılan, ancak mahkeme kararıyla toplatılan afiş ile ilgili verilen toplatma kararında Marksist devrimciler Rosa Luxemburg ve Clara Zetkin için "PKK terör örgütü üyeleri" yazılması dikkati çekti.

Bitlis Cumhuriyet Başsavcılığı, Kongreya Jinên Azad'ın (KJA) hazırladığı 8 Mart kutlamalarına çağrı afişlerinin toplatılması için soruşturma başlatarak, Sulh Ceza Mahkemesine afişlerin toplatılması talebinde bulundu.

DİHA muhabiri Sinan Aygül'ün Evrensel'de yer alan haberine göre, Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi ise afişlerin toplatılmasına ve el konulmasına karar verdi.

Bitlis Sulh Ceza Mahkemesi'nin konuya ilişkin verdiği 2015/300 sayılı kararda Arin Mirkan, Sakine Cansız, Leyla Şaylemez, Fidan Doğan ve Kader Ortakaya için "PKK/KCK Örgüt Mensubu" ifadeleri kullanılırken, Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg için ise "Kimliği tespit edilemeyen ama örgüt mensubu olduğu anlaşılan" cümlesi kullanıldı.

Söz konusu afişler Bitlis Belediyesi tarafından asıldığı için Bitlis Belediyesi Özel Kalem Müdürü Özgür Oran, Bitlis Emniyet Müdürlüğü'ne çağrılarak konuya ilişkin ifadesi alındı.'TRAJİKOMİK BİR DURUM'

Yaşananların ve tutanaklara yansıyan ifadelerin trajikomik olduğuna dikkat çeken Oran, "Afişler 8 Mart etkinliklerine davet maksatlı afişler. Mahkemenin verdiği kararırın zorlama ve kasıtlı olduğuna inanıyoruz. Afişte resmi bulunan kişilerin daha önce defalarca kez resimleri afişlerde, bilboardlarda yer aldı ancak herhangi bir sorun yaşanmadı. Özel olarak 8 Mart'ta, kadınların resimlerine böylesi bir muamele yapılması düşündürücüdür. Hele ki Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg'a yöneltilen iddialar tek kelimeyle trajikomiktir" dedi.