Ermeni Soykırımı’nın 96’ncı yıldönümünde, 24 Nisan 2011’de Batman’ın Kozluk ilçesinde zorunlu askerlik yaptığı sırada öldürülen Sevag Balıkçı’nın faili Kıvanç Ağaoğlu’na verilen ceza Yargıtay’ca onandı. Nor Zartonk, Yargıtay’ın Ağaoğlu hakkında “olası kasıtla” gerekçesiyle 16 yıl 8 aylık hapis cezasını onamasına ilişkin yazılı basın açıklaması yaptı. 

On yıl önce de bugün olduğu gibi farklı etnik kimliklere yönelik kin ve düşmanlık devlet tarafından canlı tutulduğu belirtilen açıklamada, şüpheli asker ölümleri, kışla cinayeti haberleri ardı ardına gelindiği hatırlatıldı. Çoğunluğunu Kürt, Alevi ve Ermenilerin, savaş karşıtlarının ve vicdani retçilerin oluşturduğu askerlerin intihar ederek öldüğü, şakayla, kazara vurularak öldürüldüğü söylendiği anımsatılan açıklamada, “2012 yılında Genelkurmay Başkanlığı tarafından sayının azaldığından bahisle son on yılda 934 kişinin intihar ettiği açıklanmıştı. Etnik kimlikleri, inançları ve siyasi görüşleri nedeniyle işkence gören, öldürülen askerlerin cinayetleri, askeri mahkemelerin de katıldığı bir tiyatroyla örtbas ediliyor, cinayetler cezasızlıkla sonuçlanıyordu” denildi.

‘BALIKÇI’YI UNUTURMAYACAĞIZ’

Mahkeme salonlarının tiyatroya döndüğü bu ülkede, hakikatin ortaya çıkması ve bu nefret cinayetinin cezasız kalmaması için örgütlü bir şekilde mücadele ettiklerini ifade edilen açıklamada, kararlı bir mücadele neticesinde zanlının cezalandırıldığı vurgulandı. 

Açıklamada, “En azından bir nefret cinayeti bu kez cezasız kalmadı. Bunu sağlayan Balıkçı ailesinin kararlı duruşu, adalet talebi ve verilen örgütlü mücadeleydi. Bir kez daha gördük ki nefrete karşı örgütlü bir şekilde mücadele etmekten, birbirimizle dayanışma içerisinde olmaktan başka çaremiz yok. Eşitlik ve adalet için, nefrete karşı yaşamak için, nefret suçlarına karşı yasal bir düzenleme yapılması için mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamada, Yargıtay’ın zanlının olası kastla hareket ettiği gerekçesiyle cezasında yapılan indirim de hatırlatılarak, “Ne olursa olsun hiçbir ceza, hiçbir karar Sevag Balıkçı’yı geri getirmeyecek. Katili, cinayetin üzerini örtbas etmeye çalışanları unutmayacağız, affetmeyeceğiz” denildi. 

Kaynak: MA