Yargıtay, kapatılan İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Aziz Oruç hakkında 2011’de Denizli Pamukkale Üniversitesi'nde öğrenci olduğu sırada bir eyleme katıldığı için Türk Ceza Kanunu m. 220-6 dayanarak verdiği “örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemekten” 6 yıl 3 ay hapis cezası aldığı dosyayı bozdu.

Yargıtay’ın 2018 yılında kabul ederek incelemeye başladığı dosyada 28 Haziran 2021 tarihinde verilen kararda dosyanın bozulmasına, Oruç’a fazla ceza verilmesi gerekçe gösterildi.

Yüksek mahkeme, “tayin olunan cezadan TCK’nin 220/6. fıkrasının 2. cümlesinde yer alan düzenleme uyarınca hukuka, vicdana ve dosya kapsamına uygun, gösterilen indirim miktarı ile orantılı ve makul bir indirim yapılması gerekirken; oluşa ve dosya kapsamına uymayacak şekilde ve yerinde olmayan gerekçe ile indirim yapılmasına yer olmadığına karar verilmesi suretiyle fazla ceza tayini” olduğunu belirterek dosyanın bozulmasına hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Gazeteci Oruç'un aralarında olduğu 36 öğrenciye 2010 ve 2011’de katıldığı eylemler gerekçe gösterilerek yargılandığı davada 226 yıl ceza verilmişti.

İzmir 8. Ağır Ceza Mahkemesinin kapatılması sonrası Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesine geçen dava dosyasında yöneltilen suçlamalara gösterilen deliller arasında Kürtçe müzik eşliğinde halay çekmek, Demokratik Bölgeler Partisi’nin ofis açılış etkinliklerine, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe ve “örgüt adına ağaç dikme etkinliklerine” katılmak da bulunuyor.