12 Ekim’de yapılacak HSYK seçimini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, “Yargı bağımsız olacak ama yargı bağımsızlığı millet iradesinin üzerine çıkamaz” dedi.

Kurtulmuş, “HSYK seçimleri ortaya çıkar, sonrasında bakar değerlendiririz. Hukuk da milli iradeyi yok sayamaz” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş gündeme dair açıklamalarından satırbaşları şöyle:

"Yargı bağımsız olacak ama yargı bağımsızlığı millet iradesinin üzerine çıkamaz. HSYK seçimleri ortaya çıkar, sonrasında bakar değerlendiririz. Hukuk da milli iradeyi yok sayamaz. Milli irade yok sayılarak Türkiye'nin bu 3 kurumu yapılandırılamaz. HSYK seçimlerinde olan gelişme bütün Türkiye’nin yakından takip ettiği gelişmedir.

Biz yargının bütünüyle siyasi etkenin dışında olmasını başından beri savunuyoruz. Yargının bağımsız olma meselesi Türkiye’nin siyasi sistemi bakımından önemlidir. Ancak yargı siyasi etkilerden bağımsız olduğu kadar bir takım çevrelerin bir takım grupların bir takım devlet içerisinde odaklanmış olan çetelerinde etkisinden uzak olmalıdır.

Dolayısıyla herkesin bu şekilde meseleyi görmesi gerekir. HSYK seçimlerini bazı çevreler maalesef bazı gruplar HSYK seçimlerini aynı zamanda hükümete karşı operasyonun bir aracı olarak görüyorlar ve bunu da açık bir şekilde ortaya koyuyorlar. Dolayısıyla önce HSYK’ nın bütün seçimlerini tamamlamasını bekleyeceğiz."