Mavi Marmara baskınının ardından bozulan Türkiye – İsrail ilişkilerinin çözülmesi için adımlar atılırken bugün Ankara, önemli konuklar ağırlayacak.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a 2004 yılında Cesaret Madalyası veren iki Yahudi kuruluşunun üyesi olduğu Büyük Amerikan Yahudi Teşkilatları Başkanlar Konferansı üyeleri, bugün hem Erdoğan ile hem de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşecek.

Sinan Tartanoğlu’nun Cumhuriyet’teki haberine göre, görüşmelerde Mavi Marmara saldırısı ile bozulan Türkiye İsrail ilişkilerinin düzeltilmesi için son dönemde atılan adımların ele alınması bekleniyor. Bölgesel gelişmelerin de gündem maddelerinden biri olacağı belirtiliyor.

Konferans, ABD Yahudilerinin ülkenin siyasi yaşamına yönelik genel talep ve beklentilerinin yönetime iletilmesi amacıyla 1956 yılında kuruldu.

Konferans’ın amaçlarından biri de anti-semitizmle mücadelenin yanı sıra, Arap ülkeleri ve Müslüman toplumlar ile dostane ilişkilerin tesis edilmesi olarak belirtiliyor.

ÜYELERDEN İKİSİ TANIDIK

Konferansa 52 Yahudi kuruluşu üye. Üyeler arasında Anti-Defamation League (ADL), ile American Jewish Committee (AJC) de bulunuyor.

American Jewish Congress (Amerikan Yahudi Kongresi – AJC) ve Anti-Defamation League (İftira ve Karalama ile Mücadele Birliği — ADL) Türkiye’de yakından tanınıyor. AJC ve AD, 2004 yılında New York’ta dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’a ‘Üstün Cesaret Madalyası’ vermişti.

ERDOĞAN MADALYAYI İADE ETTİ Mİ?

‘One Minute’ ve Mavi Marmara krizinin ardından, Erdoğan’a verilen madalya, Türkiye İsrail ilişkilerinin daha da gerilmesine yol açmıştı.

Kuruluşlar madalyalarını geri istemiş,Erdoğan, iade edileceğini açıklamış, iade talimatını vermişti.

Ancak ödülün iade edilip edilmediğine dair resmi bir açıklama yapılmadı.