Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Berlin'deki görüşmeleri sonrasında Türkiye ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Ursula von der Leyen, geçen günlerde Türkiye ile pek çok görüşme gerçekleştirildiğini, kendisinin bizzat dün akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüştüğünü belirterek, Türkiye'nin Gümrük Birliği'nin modernizasyonu konusunda uzlaşma sinyali verdiğini kaydetti.

24-25 Haziran tarihlerinde yapılacak AB liderler zirvesinde, Türkiye ile üst düzey görüşmelerin iklim ve sağlık konularında yeniden başlatılmasının gündeme geleceğini belirten von der Leyen, mülteci mutabakatının da devamından yana görüş bildirdi. AB Komisyonu Başkanı, mutabakatın gelecekte daha ziyade Türkiye'deki Suriyeli sığınmacıların sosyo-ekonomik açıdan desteklenmesi doğrultusunda ilerlemesi gerektiğini ifade ederek, "Artık çok fazla akut insani yardıma ihtiyacımız olmayacak. Ancak insanlara perspektif sunulması önemli" diye konuştu.

Türkiye ile AB arasında 2016'da imzalanan mülteci mutabakatının güncellenmesi yönündeki çağrısını yineleyen Merkel de, "AB-Türkiye mutabakatının önemli olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum. En azından ben şahsen buna güçlü bir şekilde inanıyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin 3.7 milyon Suriyeli mülteciye destek olarak çok büyük bir iş başardığını belirten Merkel, "Türkiye desteğimizi hak ediyor" dedi. Merkel dün de İtalya Başbakanı Mario Draghi ile görüşmesi sonrasında yaptığı açıklamada mülteci mutabakatının geliştirilmesinden yana görüş bildirmiş ve konunun perşembe ve cuma günü gerçekleştirilecek AB liderler zirvesinde gündeme geleceğini söylemişti.

Dün, Erdoğan ile von der Leyen'in gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye-AB ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel meselelerin ele alındığı belirtilmişti. AA'nın aktardığına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi müzakerelerine bir an evvel ve ön koşulsuz şekilde başlanması gerektiğini dile getirdi.