Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Cumhurbaşkanlığı’na verdiği soru önergesinde “Alkollü içki satışı yasağının Corona salgını ile ne ilgisi bulunmaktadır?” ve “Alkollü içki satış yasağı vatandaşlarımızın yaşam tarzına, temel hak özgürlüğüne doğrudan müdahale değil midir?” diye sordu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması talebiyle verilen soru önergesinde "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek tam kapanma günlerinde, İçişleri Bakanlığının yayımladığı 26/04/2021 tarihli, E-89780865-153- genelgede alkollü içki satışının yasaklandığına dair bir hüküm bulunmamasına rağmen, bu zaman zarfında içki satışının yasak olduğu kamuoyuna duyurulmuştur," hatırlatması yapıldı.

Alkollü içki satışının yasak olduğuna ilişkin herhangi bir hüküm bulunmayan genelgeye de yer verilen önergede şu sorular dile getirildi:

1- Hem Cumhurbaşkanının açıklamasında hem de İçişleri Bakanlığı genelgesinde yer almamasına rağmen alkollü içki satış yasağı kararı neden alınmıştır?

2- Alkollü içki satış yasağı kararı kim tarafından alınmıştır?

3- Alkollü içki satışı yasağının Corona salgını ile ne ilgisi bulunmaktadır?

4- Corona salgını nedeniyle alkollü içki satış yasağının kanuni dayanağı var mıdır?

5- Alkollün sosyalleşmeyi teşvik ettiği gerekçesi, tam kapanmanın yaşandığı günlerde nasıl mümkün olabilmektedir?

6- Alkollü içki satış yasağı vatandaşlarımızın yaşam tarzına, temel hak özgürlüğüne doğrudan müdahale değil midir?

7- Bulaşıcı hastalıktan korunmak için alkol yasağı kararı alınması gerektiğinin tıbbi bir bulgusu var mıdır? Virüs ile alkol satışı arasında nasıl bir bağ vardır?

8- 17 gün sürecek olan tam kapanma süresince Tekel bayileri esnafının satış yapamayacağı göz önüne alındığında, Tekel satışı yapan esnafa herhangi bir teşvik veya destek sağlanacak mıdır?