Virüs af paketini hızlandırdı

AKP'nin koronavirüs sebebiyle, cezaevlerindeki doluluğun riski artırdığından ötürü, 'terör' suçları hariç, mahkumların tahliye edileceğine yönelik bir çalışma yaptığı iddia edildi

Güncel 20.03.2020 - 08:30 20.03.2020 - 08:30

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki akşam partinin hukukçu kurmaylarıyla bir araya geldiği, Anayasa Mahkemesi'nin iptal riski ve Koronavirüs nedeniyle cezaevilerindeki doluluğun meydana getireceği riskler tartışıldı. 

Türkiye gazetesinde yer alan Yücel Kayaoğlu imzalı haberine göre; TBMM'ye getirilmesi düşünülen düzenlemenin kanunlaşmasından sonra cezaevlerindeki tahliyelerin başlamasının, virüsün yayılması riskini düşürebileceği gündeme geldi.

"CEZAEVLERİNDEKİ BASINCI DÜŞÜRMEK, RAHATLATMAK LAZIM"

Toplantıda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, Koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde alınan tedbirler hakkında da bilgi verdiği öğrenildi. Gül, her ay iki bin kişinin cezaevine girdiğini, dışardan gelenlerin virüs bulaştırma riskine karşı, ayrı yerde tutulacaklarını söyledi.

Toplantıda, bazı AKP kurmayları "İnsanlar aylardır indirim beklentisi içinde. Bir de koronavirüs sebebiyle cezaevlerinde basınç oluştu. Altı suç kapsam dışı kalırsa, ilk etapta 31 bin kişi tahliye oluyor. Bu yeterli değil. Cezaevlerindeki basıncı düşürmek, rahatlatmak lazım" görüşünü dile getirdi.

Cumhurbaşkanı da dile getirilen görüşleri dinledikten sonra Adalet Bakanı Gül’e, en geç bir hafta içinde durumu ortaya çıkaracak tablo konusunda bir çalışma talimatını verdi.

ÖNCE MUHALEFET PARTİLERİNE SUNULACAK

Erdoğan’ın başkanlığındaki toplantının ardından, AKP kurmayları infaz indirimi ile ilgili olarak dün bir kez daha toplandı.

Yapılacak düzenlemenin takviminin hızlandırılması kararı alınırken bu kapsamda önümüzdeki hafta içinde infaz paketinin önce muhalefet partilerine sunulması, ardından da Meclis gündemine getirilmesi bekleniyor.

"TERÖR HARİÇ DİĞER SUÇLAR DA İNDİRİME GİRERSE CEZAEVLERİNDEKİ KAPASİTE DÜŞER"

AKP'de daha önce cinsel istismar, uyuşturucu, örgütlü suçlar, terör suçları, kasten adam öldürme ve mükerrer suçlar olmak üzere altı suçun indirim kapması dışına tutulması kararı alınmıştı.

AKP’nin hukukçuları, cezaevlerinde şu anda 300 bin civarında hükümlü ve tutuklu bulunduğunu, bunların yarısının indirim kapsamı dışında tutulan suçlardan ceza alanlardan oluştuğunu dile getirdi. AKP kaynakları, terör hariç, diğer suçlarla ilgili bazı cezaların da indirim kapsamına alınması durumunda, cezaevlerindeki kapasitenin düşeceğini ve rahatlama olacağını bildirdi.

Yorumlar