Milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından dün gece tutuklanan DTK Eşbaşkanı Leyla Güven cezaevinden, “Bir Kürt kadını olarak halkımıza sözümdür. Kürt halkı özgürlüğü alıncaya kadar mücadelenin her aşamasında var olacağım” mesajı gönderdi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven ile HDP Diyarbakır Milletvekilli Musa Farisoğulları, vekilliklerinin düşürülmesi ardından dün gece saatlerinde tutuklanarak cezaevine gönderildi. Leyla, Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’ne, Musa ise Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderilirken, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında Güven’in 14 gün tek başına bir odada kalacağı avukatları tarafından belirtildi.

Güven, cezaevinden Jinnews ajansına gönderdiği mesaj ile  “Halkımızın yüreği ferah olsun. Gecenin en karanlık anı gündüze en yakın olan andır. Bizde başarmaya çok yakınız. Zor durumda olan bizler değiliz” dedi.

 ‘VARLIĞI İNKAR EDİLEN BİR HALKIN TEMSİLCİSİYİZ’

Güven cezaevinden gönderdiği mesajda, “Bizler kimliği, kültürü ve varlığı inkâr edilen bir halkın temsilcileriyiz” diyen Leyla, mücadelelerine varını, yoğunu, maddi ve manevi her şeyini feda eden bir halkı, temsil etmenin hiç de kolay olmadığını ifade etti.

Güven, mesajın devamında şu sözlere yer verdi: “Ama biz Kürt kadınları olarak Paris’te Sara, Rojava’da Arin Mirkan, Başur’da Avesta Xabur olup direnerek var olduk ve ayakta kaldık. Her şeye rağmen mücadele eden bir mirasın ardıllarıyız. Kürt halkını temsil etmek için vekil olmak şart değildir. Tıpkı bizden önceki yoldaşlarımız gibi yaşamın her alanında mücadelemizi sürdüreceğiz.

‘HALKIMIZIN YÜREĞİ FERAH OLSUN’

Bir Kürt kadını olarak halkımıza sözümdür. Kürt halkı özgürlüğü alıncaya kadar mücadelenin her aşamasında var olacağım. Başta Hakkâri halkı olmak üzere tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı gönderiyorum. Halkımızın yüreği ferah olsun. Gecenin en karanlık anı gündüze en yakın olan andır. Bizde başarmaya çok yakınız. Zor durumda olan bizler değiliz.”

Kaynak: Mezopotamya Ajansı