Van'ın Başkale ilçesinde sağanağın ardından oluşan sel nedeniyle 6 evin yıkıldığı, 30 evde de hasarın oluştuğu belirlendi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı vekilliğine kayyım olarak atanan Mehmet Emin Bilmez, "Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile AFAD ekipleri inceleme yaptı. Bazı evlerin kullanılmayacak halde bazılarının da hasarlı olduğunu tespit etti" açıklaması yaptı.

Kayyım belediye başkanına eşlik eden ve sel bölgesinde incelemelerde bulunan AKP Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar'ın çok sayıda evin yıkıldığı, onlarcasının zarar gördüğü, çok sayıda hayvanın da can verdiği afete ilişkin "Şimdi manzarayı gördük. Biraz ağır bir manzara" dedi.

Selin hasara yol açtığı bölgede incelemelerde bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, "Meteoroloji, birkaç gün daha bölgede yağışın etkili olacağını bildirdi. Biz de mahallelilerimizi uyardık. Evlere zarar verdiğini öğrenir öğrenmez, birçok kurumumuzdan araçlar bölgeye sevk edildi. Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile AFAD ekipleri inceleme yaptı. Bazı evlerin kullanılmayacak halde bazılarının da hasarlı olduğunu tespit etti. Yarın ekipler detaylı bir hasar tespiti yapacak” diye konuştu.

KAYYIM: YAĞIŞLAR SÜRECEK, HAYVANLARI DERE YATAKLARINDA OTLATMAYIN

Başkale'de selin yaralarını en kısa sürede saracaklarını kaydeden Bilmez, "Evi zarar görenler için barınma yeri ayarlandı. Bakanlıklarımız da ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. Yağışlar sürecek, dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle hayvanlarımızı dere yataklarında otlatmayalım" ifadelerini kullandı.

6 EV YIKILDI, 30 EVDE HASAR TESPİT EDİLDİ

Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak da sel ihbarını aldıktan sonra belediye ve jandarma ekiplerini bölgeye yönlendirdiklerini söyledi.

Daha sonra Büyükşehir Belediyesi, Karayolları ve DSİ ekiplerinin iş makineleriyle yolu açma ve köyün içini temizlemeye başladığını anlatan Solak, "Yapılan ilk belirlemelere göre Esenyamaç Mahallesi'nde 5, Onikidere mezrasında 1 evin yıkıldığını, 30 evde de hasar olduğunu tespit ettik. Hasar tespit çalışmaları devam ediyor. 18 hayvanın da telef olduğu bilgisi var" diye konuştu.

MUHTAR: BÜYÜK BİR FACİA ÖNLENDİ

Muhtar Ayhan Korkmaz da Kaymakam Solak'ın kendilerini sel konusunda uyardığını ve bu uyarılar doğrultusunda camiden de anons yaparak vatandaşları bilgilendirdiklerini belirterek, "Böylece büyük bir facia önlenmiş oldu” dedi.

SEL SULARINA KAPILAN KADINI AKRABALARI SON ANDA KURTARDI

Sel nedeniyle 6 evin yıkıldığı mahallede suya kapılan Kader Yurtseven, akrabaları tarafından kurtarıldı.

Yurtsever, yaptığı açıklamada, hayvanlarını toplamaya çalışırken sel sularına kapıldığını söyledi. Çok zor anlar yaşadığını belirten Yurtsever, "Her şeyimiz gitti. Babam da cezaevinde, burada değil" dedi.

Kaynak: Artı Gerçek