İki gün önce Van’da Kalecik TOKİ konutlarında bulunan Ermeni mezarlığının tahrip edildiğini gösteren görüntüler kamuoyuna yansıdı.

Söz konusu görüntülerde; mezar taşlarının tahrip edildiği ve mezarlıktan çıkan onlarca kemiğin etrafa saçıldığı görüldü.

HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a; Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ise Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'a soru önergesi sunarak konuyu meclis gündemine taşıdı.

Van’da birçok tarihi manastır ve kilisenin de tahrip edildiği haberlerinin sıklıkla gündeme geldiğini hatırlatarak gerekli koruma tedbirlerin alınmadığını öne süren Sarısaç, son olayla ilgili sorumlular hakkında başlatılan herhangi bir soruşturma olup olmadığını sordu.

Van’da Kalecik TOKİ mevkiinde bulunan Ermeni mezarlığında yaşanan tahribatla ilgili ne tür bilgilere ulaşıldığını soran Sarısaç, Van’da bulunan Ermeni mezarlıkları, kültürel ve inanç yapıların neden korunmadığını, koruma tedbiri varsa benzer tahribatların neden sık sık yaşandığının yanıtlanmasını istedi.

Hatice Kamer'in BBC Türkçe'de yer alan haberine göre Sarısaç, 2017’de Van’da Dilkaya Höyüğü ve Ermeni mezarlığı üzerine tuvalet, soyunma odası ve otopark yapıldığına yönelik haberleri hatırlattı ve definecilik faaliyetlerinin de önüne geçilemediğini vurguladı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Hişyar Özsoy ise önergesinde, TOKİ inşaatlarının yapıldığı alanda Ermeni mezarı olan kısımda arsa sahibinin iş makineleriyle mezarlığı yıktığı, alanı düzleştirdiği, mezar taşlarının da toprağa gömülerek gizlemeye çalıştığını kaydetti.

Eski bir Ermeni yerleşim yeri olan Tuşba ilçesi Kalecik mevkiinde neden TOKİ inşaatlarına izin verildiğini, tarihi ve kültürel değer ihtiva eden alanların neden imara açıldığına yanıt istedi.

“Mezarlığa yapılan saldırıyla ilgili bakanlığın bilgisi var mı?” diye soran Özsoy, tarihi ve kültürel değerlerin bulunduğu alanlara saldırıların ve tahribatların önlenmesi için bakanlığın ne tür çalışmalar yaptığının açıklanmasını istedi.