Valilik önünde eylem yapan HDP'li Sarısaç: 5 yıldır kentte kesintisiz bir şekilde eylem-etkinlik yasağı var

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, kentteki parti binasının bulunduğu Nacibey Sokağı'nın polis bariyerleriyle kapatılması üzerine dün gün boyunca valilik önünde eylem gerçekleştirdi.

Siyaset 06.03.2021 - 10:06 06.03.2021 - 10:06

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van milletvekilleri Murat Sarısaç ve Muazzez Orhan, kentteki parti binasının bulunduğu Nacibey Sokağı'nın polis bariyerleriyle kapatılması üzerine dün gün boyunca valilik önünde eylem gerçekleştirdi. Her 15 günde bir kentte ilan edilen "eylem ve etkinlik" yasağını da protesto eden vekiller, parti binası önündeki bariyerlerin kaldırılması üzerine eylemlerini sonlandırdı. 

5 YILDIR SÜREN YASAĞIN NEDENLERİ

AKP iktidarının son 5 yıldır kent halkının iradesini "gasp" ettiğine dikkati çeken Sarısaç, insanların bu duruma itirazlarının da engellendiğini ifade etti. Kentteki sorunların her geçen gün daha da büyüdüğünü ve insanların yoksullaştığını dile getiren Sarısaç, "Bütün alanlarda sorun yaşanıyor. Van’ın en temel geçim kaynağı olan hayvancılık bitirilmiş noktada. Kayyım atanmasından sonra AKP vekillerinin ve onlara yakın kişilerin rüşvetle belediyeye aldıkları insanlar var. Bütün bunların hepsini HDP gündeme getiriyor. HDP, halkın sorunlarının hesabını iktidardan soran bir pozisyonda. Bu yolsuzluklar, usulsüzlükler ve hukuksuzluklar ortaya çıkmasın diye 5 yıldır kentte kesintisiz bir şekilde eylem-etkinlik yasağı var" diye konuştu. 

‘GERİ ADIM ATMAYIZ'

HDP’nin diğer partilere benzetilmemesi gerektiğini vurgulayan Sarısaç, son yıllarda parti üye ve yöneticilerine yönelik gözaltı ve tutuklama furyasını anımsattı. Her gün sokaklarla ve halkın içerisinde olduklarını kaydeden Sarısaç, şunları söyledi: "Hukuksuzluk yapıyorlar. Bugün ne polis ne yargı ne de valilik herhangi bir gerekçe gösteremiyor. Meşruiyet yolları kalmamış. Bu meşruiyetsizliği de polis, asker ya da yargı baskısıyla bastırabileceklerini düşünüyorlar. Bu durum Kürtlerin başına ilk defa gelmiyor. İlk defa uygulanan bir politika da değil. Bu politikalar 90’larda da uygulanmıştı. Ama geri adım atılmadı. Biz de geri adım atmayı düşünmüyoruz. Çünkü meşru ve haklı olduğumuzu biliyoruz. Git gide büyüyoruz."

MUHALİFLERE ÇAĞRI

Kentteki yasakların sadece bir parti üzerinden açıklanamayacağını söyleyen Sarısaç, tüm muhalif ve sivil toplum örgütlerini bu duruma karşı tutum almaya çağırdı. Sarısaç, şöyle devam etti: "Bugün HDP’ye yapılan baskılar, HDP’nin halkı savunduğundan ve doğruları söylemesinden kaynaklanıyor. HDP bitirildiğinde ya da sokağa çıkamaz hale getirildiğinde halk çok huzurlu olacakmış gibi bir söyleme sarılıyorlardı. Ancak son 5 yıl şunu çok iyi gösterdi; HDP’nin zayıflatılması demek halkın savunmasız kalması demektir. HDP sokakta olduğu müddetçe iktidar istediği otoriteyi burada sağlayamayacak. Her şey HDP’ye bağlı. STÖ'ler ve partiler, HDP’ye değil demokrasi değerlerine sahip çıkması gerekiyor.”

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@