İstanbul Üsküdar’da bulunan Validebağ Korusu’na yönelik proje planına üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararı çıktı.

İstanbul 11. Bölge İdare Mahkemesi ihalenin yürütmesinin durdurulmasına, İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi de planlara ilişkin yürütmenin durdurulması karar verdi.

İstanbul 11.Bölge İdare Mahkemesi 30 Temmuz’da verdiği kararda, “Hukuka aykırılığı ortaya konulan işlem nedeniyle, söz konusu taşınmaz üzerinde yapılacak fiili müdahaleler neticesi telafisi güç veya imkânsız zararların doğabileceği hususu açıktır” diyerek ‘teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına’ hükmetti.

İstanbul 6. Bölge İdare Mahkemesi de “Bu konuda yeniden bir karar verilinceye kadar”  diyerek “Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ile Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı”nın yürütmesini durdurdu.

Her iki karar da oybirliğiyle alındı.

VALİDEBAĞ GÖNÜLLÜLERİ: MÜCADELEYE DEVAM

Yapılacak proje için imara açılmak istenen Validebağ Korusu hakkında üçüncü kez yürütmeyi durdurma kararının verilmesinin ardından Validebağ Gönüllüleri Derneği sosyal medyadan açıklama yaptı. Açıklamada mücadeleye devam edileceği vurgulanarak, “Demiştik hukuk kazanacak. Kazanan biz olacağız. Haklılığımız hukuken de 3.kez ispatlandı. İhalenin iptali için de mahkeme yürütmenin durdurulması kararı verdi” denildi.

NE OLMUŞTU?

Validebağ Korusu, 1999’da “doğal SİT alanı” olarak tescillendi. 2014’te iki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) devredilen koruya yönelik müdahaleler 2014’te başladı. İki yıllığına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen korunun çevresinde birçok cami olmasına karşın girişlerinden birine de cami yapıldı.

Koru için 2018’de “Millet Bahçesi projesi” hazırlandı ancak bu proje de gönüllülerin verdiği mücadele sonucunda hayata geçmedi. Üsküdar Belediyesi Meclisi Mart 2020’de, “olağanüstü” gündemle toplandı ve mülkiyeti Hazine’ye ait olan korunun 261 bin metrekarelik bölümünü bakım ve onarım gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis etti.

Bu gelişmeden yaklaşık bir yıl sonra Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 24 Nisan’da Üsküdar’ı ziyaretinin ardından sosyal medya hesabından Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi’yle “Düzenleme ve Rehabilitasyon Projesi”ni hayata geçireceklerini duyurdu.

18 Haziran’da yaptığı konuşmada, 21 Haziran Pazartesi günü korudaki projenin başlayacağını açıklamasının ardından ise mahalle sakinleri koruda nöbet başlattı.

17,6 milyon liralık “Rehabilitasyon ve Düzenlenme İşi” ihalesi ile koruda 88 dönümlük alana saha çimi döşenmesi planlanıyordu.

VALİDEBAĞ KORUSU HAKKINDA

Altunizade, Koşuyolu ve Acıbadem mahalleleri arasında bulunan Validebağ Korusu, Türkiye’nin 485 kuş türünden 130’una ve 400’ü aşkın kelebek türünden 31’ine, İstanbul’daki 2000 tür otsu bitkinin 200’üne ev sahipliği yapıyor.

1. Derece Doğal Sit Alanı olan koruda, 101 tür ağaç, ağaççık ve çalı saptanmış. Bazıları anıt ağaç statüsünde.

Kaynak: Bianet