Halk TV yazarı İsmail Saymaz, görüştüğü üst düzey AKP'li yetkilinin Birleşik Arap Emirlikleri açıklamaları parti içinde tartışmalara neden olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan'a ilişkin olarak, "Cahit Özkan yürüyemez, görevi bırakması lazım" dediğini aktardı. 

Saymaz yazısında, "Kriz bitmedi. Özkan'dan istifa etmesi istendi.Özkan, makamında kalabilmek için Beyaz TV'ye çıktı. Fakat direnişi fayda vermiyor. Görüştüğüm AK Partili üst düzey yetkili şöyle dedi: 'Özkan, yürüyemez artık. Eğer sözcü tarafından revize ediliyorsa bırakması lazım görevi. Bence bırakır." ifadesini kullandı.

ÖZKAN NE SÖYLEMİŞTİ? 

Program sırasında Armağan Çağlayan tarafından Özkan'a "Yakın zamanda Birleşik Arap Emirlikleri ile yeniden ilişkiler kuruldu, imzalar atıldı. Ama hükümete yakın çevreler BAE'yi 15 Temmuz'un sponsoru ilan etmişti. Arada ne değişti?" sorusu soruldu.

Özkan şöyle yanıt verdi: 

“15 Temmuz’un mademki finansörü, mademki Türkiye’ye kast eden FETÖ terör örgütü ve Türkiye düşmanlarının finansörü, Birleşik Arap Emirlikleri. Esas sormamız gereken soru şu: Biz buna inanıyoruz, siz inanıyor musunuz? Biz de inanıyoruz. O zaman siz niye Birleşik Arap Emirlikleri ile beraber ilişki kurmamızı istediniz?

Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi bize ‘Niye Birleşik Arap Emirlikleri'ni dışlıyorsunuz?’ dedi. Sanki Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın tek uluslararası süjesi ve onlarla ilişki kurmadık diye Türkiye uluslararası toplumda yalnızlaştığı ifadelerini kullandılar. Yahu benim çıkarım neyi gerektiriyorsa…

"BAE TESLİM OLDU"

 Benim şöyle bakmam lazım, belki de Birleşik Arap Emirlikleri baktı ki Türkiye'ye diz çöktüremiyor, baktı ki Türkiye'nin istiklalini engelleyemiyor, baktı ki Türkiye'ye dayanmadan, Türkiye ile birlikte yürümeden bölgesel ve küresel anlamda kendi menfaatlerinin aleyhine bazı şeyler ortaya çıkıyor, o zaman Birleşik Arap Emirlikleri -ben böyle okuyorum çünkü- teslim oldu. İşte güvenli enerji arzının Türkiye olmadan olamayacağını uluslararası toplum kabul etti.”

AKP SÖZCÜSÜ'NDEN TEPKİ: PARTİMİZİN GÖRÜŞLERİNİ YANSITMAMAKTA

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın sözleri hakkında, “Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri ilişkilerine dair beyanları partimizin görüşlerini yansıtmamaktadır” dedi.