Kültür Bakanlığı’nı 'talanı' durdurmasını talep eden Mimarlar, Ürgüp’te belediyenin yaptığı 'iş hanı projesi', Ürgüp Sarıhıdır Mahallesi'ne yapılan otel, Ürgüp Millet Bahçesi ve Kapadokya alan yönetiminin her işlemden alacağı ücret tarifesini dair tepkilerini dile getirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “UNESCO Dünya Miras listesinde yer alan Kapadokya’da bir yandan tarihi ve doğal alanlar tahrip ediliyor, 'millet bahçesi' adı altında, ticaret ve konut alanlarına hizmet edecek yapılaşma alanları yaratılıyor, içerisinden hızlı trenin geçtiği bir yandan yeni sermaye ilişkilerine olanak sağlanacak uygulamalar yapılıyor, diğer yandan da resmi gazetede Kapadokya alan başkanlığı tarafından yayınlanan işlem tarifesi ile, yapılacak her projeden işlem ücretleri alınması düzenleniyor. Kapadokya Beyliği’mi kuruldu?” diye konuştu.

‘BETON DÖKEREK İŞ HANI YAPMAK İHANET’

Ürgüp Belediyesi’nin tarihi mağaraları tahrip ederek, Ürgüp Belediye Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını hatırlatan Candan, "Ürgüp Belediyesi 'iş hanı projesi' bir süre durdu ve şimdi yeniden inşaata devam edilmekte ve tarihin üzerine beton dökülmektedir. 2863 sayılı kanunun 65. maddesi çok açıktır. Ayrıca Kültür Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu 666 sayılı İlke Kararı uyarınca 'Korunması gerekli taşınmaz kültür varlığı olarak tescil edilen yapıların herhangi bir şekilde (yıkılmaları, yanmaları, koruma kurulundan izin alınmadan yıktırılmaları vb) yok olmalarına sebep olanlar hakkında ceza mahkemelerinde yasal soruşturma açılmasına karar verilir' denilmektedir. Öte yandan hukuksuz bir şekilde devam eden bu inşaat sürecinde yapım ihalesinin iptal edilmesi ve inşaatın ivedilikle durdurulması, bugüne kadar yapılan inşai faaliyetlerin ise kaya formasyonuna yeni bir zarar vermesini önleyecek tekniklerle sökülerek alandan uzaklaştırılması gerekmektedir. Ürgüp’te yapılan bu tahribat sürecinde, UNESCO Dünya Miras Listesinde olan ve Kapadokya’da Belediyenin ve alan yönetiminin tahribata yol açan uygulamalarına yönelik Kültür Bakanlığını göreve davet ediyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

‘KAPADOKYA’DA KÜLTÜREL KIYIM’

Candan sözlerini, “Ürgüp Belediyesi tarafından Temenni Tepesi eteklerinde gerçekleştirilen ve tarihi mağaraların tahrip edildiği 'iş hanı projesi' aynı zamanda kültürel bir kıyımın da göstergesidir. Çok kültürlülüğün simgesi olan Kapadokya bölgesi, bu zengin kültürel birlikteliğinin de yok edilmesinin ana mekanı haline gelmiştir. Kapadokya alan yönetimi ile sistematik şekilde devam eden arka arkaya gelen bu uygulamalar, hem Kapadokya bölgesine hem Ürgüp’te son günlerde yapılmaya çalışılan içerinden hızlı tren geçen otel projesi, ikişer katlı villalar ve ranta hizmet eden millet bahçesi ve proje üretim süreçlerinde ücretlerin talep edildiği işlemler tarifesi Kapadokya’da düzenin nereye gittiği konusunda tereddüt uyandırmaktadır. Başka Kapadokya yok, Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hukuksal süreçlerimiz devam edecek. Kapadokya’da katliamı durdurun” diyerek sonlandırdı.