Urfa'nın Eyyübiye ilçesinde bulunan Şanlıurfa E tipi Kapalı Cezaevi'nde gerginlik yaşandı.

İlk edinilen bilgilere göre, cezaevinde bazı mahkûmların infaz koruma memurlarını koğuşa sokmadıkları ve bu nedenle tartışma yaşandığı öne sürüldü.

MA'da yer alan habere göre ise cezaevinde yangın çıktığı iddia edildi.

Olay yerine çok sayıda sağlık ekibi ve ambulans sevk edilirken mahkûm yakınları da cezaevi önünde toplandı.

Fatma Keber'in Gazete Duvar'da yer alan haberine göre cezaevinde yangın çıktığı iddiası ise savcılık tarafından yalanlandı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin cezaevi önünde yaptığı açıklamada ailelere seslenerek "Hepsinin sağlığı yerinde. Hiçbirinde bir problem yok" dedi. 

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Bazı yerel internet sitelerinde Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kalan Tutuklu/Hükümlüler tarafından koğuşta yangın çıkartıldığı yönünde haberler yayınlanması üzerine bu açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur. 24/03/2022 günü saat: 20.00 sıralarında Şanlıurfa E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda bir koğuşta kalan toplam 4 hükümlü/tutuklunun bulundukları koğuşa görevli infaz ve koruma memurlarının girmelerine engel oldukları ancak daha sonra söz konusu hükümlü ve tutuklular tarafından kapının açıldığı tespit edilmiştir. Ceza ve infaz kurumunda yangın çıktığına ilişkin haberler gerçek dışıdır. Olayda yaralanan hiçbir tutuklu ve hükümlü yoktur" ifadeleri kullanıldı.