Valinin elini sıkmayan askerler görevden alındı Valinin elini sıkmayan askerler görevden alındı

Et ve süt üreticileri, maliyetlerdeki artışların üretimi tehlikeye attığını belirterek "Geri dönülmez yola giriyoruz” açıklamasını yaptı. 

Sektör temsilcileri, Türkiye'de üretimin ana omurgasını oluşturan küçük işletmelerin yüzde 67'lik paya ulaştığını ve bu işletmelerde bir litre sütün üretim maliyetinin 8.13 TL'ye ulaştığını kaydetti.

Sözcü'den Sayime Başcı'nın haberine göre buna karşılık çiğ süt fiyatının 7.50 TL'de kaldığını ve üreticinin eline sadece 7 TL geçtiğini kaydeden Türkiye Süt Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Tevfik Keskin, şu uyarıları yaptı:

"Bu insanlar üretimden çıkarsa bir daha geri dönüşü olmayan yola girmiş oluyoruz. Bu hayvanlar kesiliyor ve çok sıkıntıya düşeceğiz. Geçmişte bunları yaşadık, aynı senaryoyu bir daha yaşamayalım. Bizim istikrarlı süt fiyatını korumamız lazım. Zam olması mühim değil sağlam zemine oturtursak süt üretimini her tarafımız mera ve hayvancılık olur. Vatandaş eti de ucuza yer.”

"DESTEK 1 TL'DE KALSIN"  

2008 yılında yaşanan süt kriziyle 1 milyonu aşkın hayvanın kesime gittiğini ve ette ithalat bağımlılığının arttığını hatırlatan Keskin, bu noktada fiyat artışı yerine desteklerde artırıma gidilmesi ve denetleme ile sistemin kurulabileceğini kaydetti. Keskin, mayıs ayında 1 TL'den 20 kuruşa kadar düşen destek priminin yıl boyunca 1 TL olarak devam etmesi gerektiğini aktardı.

Keskin "Hem üreticinin hem tüketicinin hem de devletin kazanması için mutlaka süt desteği tüm yıl sürmeli ve destekleme primi yıl boyunca 1 TL olarak devam etmeli." dedi.