Ordu'nun Ünye ilçesinde  4 tane Yürütmeyi Durdurma kararına rağmen hala yapımı devam eden 'Termik Santralin kapatılması, yargı kararlarının uygulanması' için bugün Ünye'den gelen yaklaşık 50 köylü OMV Petrol Ofisinin önünde basın açıklaması yaptı.

Köylerinde yaptıkları süpürgelerle şirketin önüne gelen köylüler, Temiz Ünye Çevre Platformu (TUCEP) adına Sevgi Arslan'ın okuduğu basın açıklamasının ardından süpürgeleriyle eylem yaptılar.

Açıklamada, "Ünye Enerji Çöplüğü Olmayacak!" diye yola çıktıklarını hatırlatan köylüler, "OMV gibi şirketler daha çok kar etsin diye kurulan Akçay’daki termik santrale karşı mücadeleyi santral kapanıncaya kadar sürdürmeye kararlıyız" dediler.

TERMİK SANTRAL DEĞİL YAŞAMAK İSTİYORUZ

Açıklamada, "Çevresine, doğasına ve yaşam alanlarına sahip çıkmak üzere bir araya gelen bizler OMV’yi süpürmek üzere köyümüzde geçinmek için yaptığımız süpürgelerle bugün buradayız. Evimize ekmek getirmek için yaptığımız süpürgelerimiz bugün ekmek kapımızı korumak için OMV’nin pisliğini süpürmek için burada," denildi.

Köylüler, neden Petrol Ofisi önünde eylem yaptıklarını ise şu sözlerle açıkladılar:

YÜRÜTME 4 KEZ DURDURULDU, AMA OVM ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

"Çünkü Avusturyalı OMV şirketi Petrol Ofisinin %96.98’ine sahip. Yani Ünye’de doğamızı ve yaşamımızı yok etmek isteyen Petrol Ofisidir.

Bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelenin bir sonucu olarak tam dört kez yürütmenin durdurulması kararları verdi. OMV Petrol Ofisi bu kararlara rağmen çalışmalarına ara vermeden devam ederken kararın uygulanmasından sorumlu yetkililer hiçbir şey yapmamakta adeta OMV Petrol Ofisi şirketinin işini bitirmesi için seyirci kalmaktadırlar, çevre ve şehircilik bakanı verilen soru önergesine böyle bir yargı kararından haberleri olmadığından bahsederken, Samsun Valisi kendilerine ulaşan böyle bir yargı kararı olmadığını olursa uygulayacaklarını söylemektedir, yalan söylemektedirler. Böylece bizlerle ve halkla açıkça dalga geçmektedirler. Oysa bir buçuk yıldır yargı kararının yani yürütmenin durdurulması kararının uygulanması için çalmadığımız kapı, çıkmadığımız yetkili kalmadı."

'ZEHRİNİZİ SOLUMAYACAĞIZ'

"OMV tasını tarağını toplayıp gidinceye, silip süpürünceye kadar da bu mücadelemize devam edeceğiz, diyen köylüler, "yaymaya çalıştığınız 'doğalgaz santrali zararsız' değil" dedi ve devamla şu tehlikelere dikkat çekerek şu soruları sordular:

"Akçayda’ki termik santralde yakacağınız senelik bir milyar yedi yüz milyon m3 doğalgazdan açığa çıkacak 2.50000 m3 karbondioksiti, 22,700 m3 kükürdioksiti, 14500 m3 azotoksiti ne yapacaksınız. Sera etkisi olan bu gaz bulutların Karadeniz’in yüksek dağ yamaçlarına çarpıp hayatın üzerine asit yağmurları olarak yağmasını nasıl engelleyeceksiniz?"

Şimdiden boru temizliği ve basınç ölçümleri bahanesiyle tonlarca kimyasal madde temizlik maddesiyle bacalardan zehirlerin püskürtüldüğüne dikkat çekilirken,  köylüler "zehrinizi solumayacağız"  dedi.

Bartın’da Termik santrallere karşı çıkanlara da selam yollayan köylüler, "Karadeniz enerji çöplüğü olmayacak', 'Termik santral istemiyoruz', 'Ölülerin elektriğe ihtiyaçları yoktur', 'Doğa alınıp satılan bir mal değil yaşam alanımızdır', 'OMV sağlığa zararlıdır' dediler. (Demokrat Haber)