CHP’de olağanüstü kurultayın toplanarak Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetiminin güvenoyu alması gerektiğini 4 Kasım’da açıklayan CHP’li Umut Oran, 10 Kasım’da başlayan imza toplama sürecinde gelinen aşamayı değerlendirirken Kemal Kılıçdaroğlu’na çağrıda bulundu.

Umut Oran, “Sayın Genel Başkan imzalarda psikolojik baraj yıkılmış, 3 eşik de aşılmıştır. Yapılan baskılar nedeniyle imza veren ismi gizli arkadaşlarımız da var.

Sayın Genel Başkan hemen bugün tüm eşiklerin aşıldığını kabul ederek kendinizi ve partimizi lütfen tartışmayın. CHP’yi kamuoyunda yıpratmayın. Kendinizi tarihe doğru kelimelerle emanet edin. Olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu artık lütfen görün.  Aksi durumda olağanüstü kurultay kararını değil istifa kararını vermek zorunda olacağınızı da asla unutmayın” diye konuştu.

CHP Üyesi Umut Oran, olağanüstü kurultay süreci ile ilgili olarak Ankara’da Büyükhanlı Park Otel’de basın toplantısı düzenledi.

 Geçen hafta CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü anımsatan Umut Oran, “Hem seçim sonuçlarını karşılıklı değerlendirmiştik. Seçim sonuçlarının başarısızlıkla sonuçlandığını, son beş yılda altı seçim kaybetmiş olmamızı olağanüstü bir şekilde değerlendirmemiz gerektiğini ve neden olağanüstü kurultay yapılması gerektiğinin hukuku ve siyasi gerekçelerini kendisiyle paylaşmıştım.

Özellikle kendisinden partinin tartıştırılmaması ve yıpratılmamasını rica etmiştim. Sonuçta bu bir parti,  memleket meselesi. Bu Umut’un ya da Muharrem’in meselesi değil. Konu hepimiz için kutsal olan CHP ve bu konuda da hepimizin çok duyarlı olması gerekiyor” dedi. Umut Oran toplantıda şunları kaydetti:

PARTİ İÇİ MUHALEFET DEĞİL PARTİ İÇİN HAREKET

Bu asla parti içi muhalefet meselesi değil bu. Bu partinin iktidar olması için parti için bir harekettir. Kendisinden bu süreci yakından takip etmesini rica etmiştim. İmzalar toplanıyor, son dakikayı beklemeyin. Sizin kendi iradenizle kurultayı toplamanız daha önemli. Hem sizin hem de partinin tartışılmaması için önemli.

İMZALARDA PSİKOLOJİK BARAJ YIKILMIŞTIR

Kendisiyle yaptığım görüşmeden sonra bir haftada imza toplama konusunda bütün kritik eşikler aşılmıştır. İmza toplama konusunda bütün psikolojik barajlar yıkılmıştır. Sayısal sorun kalmamıştır. Şu anda bile Türkiye’nin farklı yerlerinden delegelerimiz arıyor ve imzaları nereye yollayacaklarını soruyorlar.

Sayın Genel Başkan son olağanüstü kurultay çağrınızı bir kaç arkadaşımızın kamuoyunda basın yoluyla talepleri doğrultusunda siz almıştınız ve olağanüstü kurultayı çağırmıştınız. O zaman imza bile toplanmamıştı, bunu size hatırlatmak istiyorum.

İMZADA 3 EŞİK AŞILDI

Siz sözlü beyanları dikkate alarak onları ciddi alarak kurultayı topladınız. O zaman rakip olan arkadaş 177 imza ile başvuruda bulunmuştu. Bugün o eşik aşılmıştır. Yine Genel Başkanımıza çağrıda bulunuyorum. Son olağanüstü kurultaydan bugüne 1/5 imza eşiği aşılmıştır. Yüzde yirmi imza ile zaten olağanüstü kurultay toplanabiliyor. Bugün bu sayı da aşılmıştır. Kurultay delegelerimiz ortaya koydukları iradeyle olağanüstü kurultay şartları aslında bugün bile mevcuttur. Sayın genel başkan son olağanüstü kurultayda size oy vermeyen 415 kişinin tercih eşiği de aşılmıştır. Bugün artık imza toplamada bütün psikolojik barajlar aşılmıştır.

İSMİ GİZLİ ARKADAŞLARIMIZ VAR

Genel Merkezin baskıları nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen, dosya genel merkeze gittiğinde isminin yer almasını isteyen arkadaşlarımız var. İmza veren isminin açıklanmasını istemeyen partide yönetici konumunda sorumluluk sahibi arkadaşlarımız var.

İMZALARI BEKLERSENİZ MEŞRULUĞUNUZU YİTİRECEKSİNİZ

Sayın Genel Başkana bir kez daha sesleniyorum, bizler yani başarısızlığı kader olarak görmeyen, AKP karşısında boyun eğmeyen ve iktidar dışında hiçbir seçeneği kabul etmeyen, ya iktidar ya iktidar diyenleriz. Sizin rakibiniz veya düşmanınız değiliz.

Biz doğrudan ve haktan yana tavır alan parti emekçileriyiz. Unutmayın ki biraz daha beklerseniz delegelerimizin özgür iradeleriyle attığı imzalar salt çoğunluğu sağladığında ve bunlar genel merkeze ulaştığında tüm meşruluğunuzu yitirmiş olacaksınız ve kaybedeceksiniz. Tıpkı bir önceki olağanüstü kurultayda olduğu gibi sizin için imza atanların bile aslında size oy vermeyeceğini göreceksiniz. Geçen kurultayda da baskılar yapıldı. Genel Başkan 944 imzayla başvurusun yaptı fakat kendisine çıkan oy 740 idi.

TARİHE KENDİNİZİ DOĞRU KELİMELERLE EMANET EDİN

Sayın Genel Başkan hemen bugün tüm eşiklerin aşıldığını kabul ederek kendinizi ve partimizi lütfen tartışmayın. CHP’yi kamuoyunda yıpratmayın. Kendinizi tarihe doğru kelimelerle emanet edin. Olağanüstü kurultayın kaçınılmaz olduğunu artık lütfen görün. Aksi durumda olağanüstü kurultay kararını değil istifa kararını vermek zorunda olacağınızı da asla unutmayın.