"Bu sağlık krizinin bir gıda krizine dönüşmemesi için hemen şimdi harekete geçmemiz gerekiyor"

Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD), yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının ardından dünyada bir gıda krizinin yaşanmaması için çağrıda bulunurken, kırsaldaki yoksullukla mücadele için 40 milyon dolarlık kaynak tahsis etti.

Roma merkezli BM kuruluşu IFAD'dan Covid-19 salgınının etkilerine ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, Covid-19 salgını ve yol açtığı ekonomik durgunluğun dünyadaki zayıf halkları tehdit ettiği belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Putin: Dünyadaki gıda krizi Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla aşılabilir Putin: Dünyadaki gıda krizi Rusya'ya yönelik yaptırımların kaldırılmasıyla aşılabilir

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFAD Başkanı Gilbert F. Houngbo şu ifadeleri kullandı:

"Bu sağlık krizinin bir gıda krizine dönüşmemesi için hemen şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Covid-19'un etkileri, kırsaldaki aileleri daha derin yoksulluğa itebilir, bu da küresel refah ve istikrar için gerçek bir tehdit demektir. Acil eylemlerle, kırsaldaki insanlara daha büyük insani krizlerden kaçınmak için daha hızlı bir iyileşme programına yönelik araçlar sağlayabiliriz."