İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, birleştirilen Gezi Davası’nın bugün görülen duruşmasında, önde gelen insan hakları savunucusu Osman Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verdi.

Kararın ardından bir açıklama yayımlayan Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Konseyi ülkelerinin başkanlarını, Salı günü Strasburg’da yapılacak toplantıda Türkiye’ye karşı ihlal prosedürünü başlatmaya çağırdı.

Uluslararası Af Örgütü bugün öğleden sonra yayımladığı açık mektupta devlet başkanlarına, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin 2019’daki bağlayıcı kararına uymayı reddetmesinin ardından nadiren başvurulan bu prosedürü kullanma çağrısı yaptı.

Uluslararası Af Örgütü Avrupa Bölgesel Ofisi Direktörü Nils Muižnieks, “Türkiye’nin Osman Kavala’yı cezaevinden tahliye etmemek için öne sürdüğü gerekçeler miadını doldurdu. Türkiye’nin AİHM’in bağlayıcı kararını uygulamayı reddetmesi, Kavala’nın kişi hürriyeti hakkının ihlalidir ve Avrupa’nın insan hakları sisteminin bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehdit oluşturmaktadır” dedi.

Osman Kavala, pek de gizlenmeyen bir siyasi zulmün sonucu olarak dört yıldan uzun süredir Silivri Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.

Bugünkü duruşma, Osman Kavala ve aralarında futbol takımı taraftar grubu üyelerinin de yer aldığı 51 kişiyle birlikte “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs,” hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” ve “askeri ve siyasi casusluk” gibi ciddi suçlamalarla yargılandığı birleştirilmiş Gezi Parkı ve Çarşı Davası’nın duruşmasıydı.

“Bu dava, AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiği amansız siyasi zulmün bir diğer perdesidir. Bir ülkenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi gereğince sahip olduğu yükümlülüklerini bu denli hiçe saydığı bir durumda, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi harekete geçmek ve ihlal prosedürünü başlatmak zorundadır” diyen Nils Muižnieks sözlerini şöyle sonlandırdı:
 
“Avrupa Konseyi ve üye devletler, Osman Kavala’nın serbest bırakılmasını sağlamak için ellerinden geleni yapmalıdır.”