Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Ukrayna'nın Avrupa Birliği'ne (AB) üyelik talebine ilişkin olumlu mesajlar verdi.

Von der Leyen, Ukrayna'nın Avrupa yolundaki sürecinin başladığını, AB Komisyonu'nun da bu yolda ilerleyeceğini söyledi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'le yaptığı videokonferans görüşmenin detaylarını sosyal medya hesabından paylaşan AB Komisyonu Başkanı, şunları ifade etti:

"Devlet Başkanı Zelenskiy'e AB'nin kesintisiz desteği konusunda teminat verdim. Ukrayna'nın Avrupa yolu başlamıştır. Bu gibi dönemler bir sonraki zorlu adım için kararlılık, dayanıklılık ve vizyon gerektirir. AB Komisyonu da bu yolda ilerleyecek."

AB Komisyonu başkanı, Ukrayna'ya finansal yardım kapsamında belirlenen 300 milyon avroluk bütçenin ikinci kısmının da sağlanacağını belirtti.

Avrupa Parlamentosu, 2 Mart'ta Ukrayna'nın AB üyelik başvurusunu 676 milletvekilinden 637'sinin oyuyla kabul etmişti. Kabul edilen tasarıda, AB'nin Ukrayna'ya askeri ve insani yardımları artırması gerektiği, savaştan kaçan Ukraynalılara geçici koruma statüsü verilmesi gibi düzenlemeler de yer almıştı.