Ukrayna ordusu, Kiev’in dış mahalleleri Dimer ve İvankiv’de Ukrayna ve Rusya orduları arasında sert çatışmaların sürdüğünü duyurdu.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin resmi Facebook hesabında yaptığı paylaşımda, Rus tanklarının şehrin kuzeybatısındaki dış mahallelere ulaştığını duyurdu. Açıklamada, Ukrayna ordusunun, Rus birliklerinin ilerlemesini engellemek için Teteriv Nehri üzerindeki bir köprüyü yok ettiği de belirtiliyor.

Aynı açıklamada, şehrin dışındaki bir uçak pisti etrafında da çatışmalar olduğu; Ukrayna ordusunun kontrolü henüz kaybetmediği bilgisi de yer aldı. Bu pist kaybedilirse Rus ordusunun Kiev’e girmesi için bir “sıçrama tahtası” görevi görebilir.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rusya ordusuna ait tankların şehrin kuzeyindeki Obolon mahallesine girdiğini duyurmuş ve eli silah tutan herkesi, yaş sınırı olmaksızın orduya yazılmaya çağırmıştı.

UKRAYNA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİSİ: RUS ORDUSU 33 SİVİL YERLEŞİMİ VURDU

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan Vadim Denisenko, Rus güçlerinin işgal başladıktan sonra ülke içinde onlarca sivil yerleşimi hedef aldığını söyledi.

Reuters ajansına konuşan Danisenko, “Ruslar, sivillerin yaşadığı alanları hedef almadıklarını söylüyor ama son 24 saat içinde 33 sivil yerleşim noktası vuruldu” dedi.

Dün Ukrayna’ya giren Rus birlikleri kuzey, doğu ve güneyden hızla başkent Kiev’e ilerliyor.

Ukraynalı yetkililer, bazı Rus askerlerinin kente girdiğini duyurmuşlar ve kent sakinlerine kendilerini savunmak için molotof kokteylleri hazırlamaları çağrısı yapmışlardı.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI: RUSYA 24 SAATTE HİÇBİR ANA HEDEFİNE ULAŞAMADI, 450 ASKERİNİ KAYBETTİ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallece, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde ilk 24 saat için belirlediği ana hedeflerinden hiçbirine ulaşamadığını öne sürdü. Wallace, 450 Rus askerinin öldüğünü söyledi.
Ukrayna Savunma Bakanlığı Rus askerlerinin bu sabah başkent Kiev'e girdiğini açıklamıştı.

BBC Radyosu’na konuşan Wallace, Rus özel güçlerinin başkent Kiev’in kuzeyindeki stratejik öneme sahip bir havaalanını ele geçirme girişiminin başarısız olduğunu belirterek “Çünkü Ukraynalılar savaştı ve burasını geri aldılar” dedi.

'BİR AVRUPA SAVAŞI BAŞLATMAYACAĞIM'

Ben Wallece Ukrayna’ya verilen desteğin yetersiz olduğu eleştirilerine yanıt olarak “Bir Avrupa savaşı başlatmayacağım. Ama onlara ulaştırabileceğimiz her teçhizatla her sokakta savaşmalarını sağlamaya yardımcı olacağım” dedi.
Wallace şöyle devam etti:

"Putin mantıklı değil. Ukrayna'yla durmayacak. Baltık devletlerinin gerçek ülkeler olmadığına inanıyor. Hepimiz buna karşı çıkmalıyız. Putin, kendisinin kurtarıcı olduğunu söylüyordu. Ama bu umutları boşa çıktı. Bunun nedeni, Ukraynalıların, askeri yardımlar sayesinde Rus tankları ve uçaklarına karşı savaşmasıdır.”

'UÇUŞA YASAK BÖLGE İÇİN NATO'NUN RUSYA'YA SAVAŞ İLAN ETMESİ GEREKİR'

Ben Wallace, İngiltere’nin Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması önerisine neden karşı çıktığını açıklarken de şunları söyledi:

“Ukrayna NATO üyesi değil. Uçuşa yasak bölge oluşturabilmek için doğrudan Rus uçaklarının karşısına İngiliz jetlerini çıkarmam lazım. Bunun için NATO’nun Rusya’ya resmen savaş ilan etmesi gerekir”

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: ELİ SİLAH TUTAN HERKESE İHTİYACIMIZ VAR, YAŞ SINIRI YOK

Ukrayna Savunma Bakanlığı, twitter hesabından paylaştığı mesajında tüm sivilleri orduya katılmaya ve Rusya’ya karşı silahlanmaya çağırdı; “yaş sınırlaması yok” açıklaması yapıldı.

Ordu Komutanı Yuri Galushkin’e atfedilen açıklamada, “Bugün Ukrayna’nın her şeye ihtiyacı var. Orduya katılım için gerekli tüm prosedürler kolaylaştırıldı. Sadece kimlik numaranızı ve pasaportunuzu getirin. Yaş sınırlaması da yok”

Bakanlığın açıklamasına göre orduya kaydolmakta sorun yaşayanlar, bu tweet’i göstererek işlemleri hızlandırabilecek.