Rusya'nın Ukrayna'daki saldırıları devam ederken, Energodar kentinde bulunan Zaporijya nükleer santralinin eğitim binasında yangın çıktı. Avrupa'nın en büyük nükleer santrali olan Zaporijya çevresindeki radyasyon seviyesinde yükselme olmadığı aktarılırken, Ukrayna Devlet Acil Servisi yangının yaklaşık üç saat sonra söndürüldüğünü açıkladı.

Olayda ölen veya yaralanan olmadı.


YANGIN NASIL ÇIKTI?

Ukraynalı yetkililer, Rus güçlerinin santrali vurduğunu savundu. Santral yakınında dünden beri çatışmalar yaşandığı bilinirken, Rusya'nın santrali doğrudan hedef alıp almadığı bilinmiyor.

ZELENSKİY'DEN 'NÜKLEER TERÖR' SUÇLAMASI

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy Rus güçlerini 'nükleer terör'le suçladı. Rus güçlerinin nükleer santrale ateş açtığını söyleyen Zelenskiy, Moskova'nın 'nükleer teröre başvurduğunu ve Çernobil felaketini tekrar etmek istediğini' savundu. Zelenskiy, “Rusya dışında hiçbir ülke nükleer güç ünitelerine ateş açmadı. Bu tarihimizde ilk kez oluyor. İnsanlık tarihinde. Terör devleti şimdi nükleer teröre başvurdu” dedi.

BIDEN ZELENSKİY İLE GÖRÜŞTÜ

Yangın haberinin ardından, ABD Başkanı Joe Biden da bilgi almak için Zelenskiy'yle görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Başkan Biden, Rusya'yı bölgedeki askeri faaliyetlerini durdurmaya ve itfaiye ve acil müdahale ekiplerinin bölgeye erişmesine izin vermeye çağıran Başkan Zelenskiy'e katıldığını bildirdi" denildi. ABD Enerji Bakanı Jennifer Granholm da Twitter'dan yaptığı açıklamada, Ukraynalı mevkidaşı ile görüştüğünü ve Zaporijya'daki reaktörlerin "sağlam çevreleme yapıları tarafından korunduğunu" ve "güvenli bir şekilde kapatıldığını" söyledi.

ATOM ENERJİSİ KURUMU: TEMEL EKİPMANI ETKİLEMEDİ

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) yangına ilişkin yaptığı açıklamadaysa, yangının 'temel ekipmanı' etkilemediğini duyurdu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, 'tam yanıt' moduna geçtiğini, acil durum merkezinin 7/24 çalışacağını açıkladı.

Kaynak: Gazete Duvar