Rusya'nın 'Odessa açıklarında kopan mayınlar İstanbul Boğazı’na ulaşabilir' uyarısına Ukrayna'dan yalanlama geldi. Ukrayna Denizcilik İdaresi’nin Başkan Yardımcısı Viktor Vişnov, ilk olarak Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) tarafından gündeme getirilen iddianın kasıtlı bir dezenformasyon olduğunu savundu. 

Reuters ajansına konuşan Vişnov, "Bu tamamen, Rusya tarafının dezenformasyonu. Bu, Karadeniz'deki söz konusu bölgelerin ‘mayın tehlikesi' iddiasıyla kapatılmasını meşrulaştırmak için yapıldı" dedi.

FSB'NİN İDDİASI NE?

FSB 19 Mart günü yaptığı basın açıklamasında, Ukrayna Deniz Kuvvetleri'nin Odessa, Oçakov, Çernomorsk ve Yujnıy limanlarının yakınlarına döşediği yaklaşık 420 adet eski mayının fırtınalı hava nedeniyle koptuğunu, mayınların akıntı ve rüzgarla Karadeniz'in batısına sürüklendiğini duyurmuştu. Açıklamada, "Yerinden kopan mayınların İstanbul Boğazı’na ve ardından Akdeniz havzasının denizlerine sürüklenme olasılığı dışlanmıyor” ifadeleri kullanılmıştı. 

Reuters ajansı ise dün, Rusya'nın Karadeniz'deki en büyük limanı olan Novorossisk'teki yetkililerin, Karadeniz'in batısındaki gemicilik faaliyetlerinin risk altında olduğu konusunda uyarıda bulunduğunu duyurmuştu. Ajansa konuşan gemicilik kaynakları da, Türkiyeli yetkililerin İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanan gemileri risk konusunda uyardığını söylemişti.

SAMSUN'DA MAYIN NAVTEX'İ

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı da Samsun Navtex İstasyonu'ndan Türk denizcileri uyarmıştı. Açıklamada, şu detaylara yer verilmişti: "Odessa, Ochakov, Chernomorsk ve Yuzhnyy limanları açıklarına mayın döküldüğü rapor edilmiştir. Bahse konu mayınların donanımlarından koparak sürüklenen mayın haline gelebileceği ve seyir tehlikesi yaratabileceği değerlendirilmektedir. Bu sebeple, bölgede bulunan ve seyir yapan tüm gemilerin sürüklenen mayınlara karşı keskin gözcülük tesis etmeleri önemlidir. Sürüklenen mayınlara ya da mayın benzeri cisimlere ilişkin tespitlerin ivedilikle Türk Radyo'ya, ana arama kurtarma koordinasyon merkezine, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na bildirilmesi rica olunur" denildi.