Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı genişleme çalışmalarını sürdürürken solda da ittifak tartışmaları devam ediyor.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Genel Sekreteri Kemal Okuyan, Emek Partisi (EMEP) ve Sol Parti'yle ortak bir zeminde buluştuklarını söyledi.

SOL Parti Başkanlık Konseyi Üyesi Öner İşleyen, 'Üçüncü İttifak' hakkında açıklamalarda bulundu.

TİP-HDP-Sol Parti’nin oluşturduğu bir “Üçlü İttifak”ın ortaya çıktığı iddiası ortaya atıldı.

Buna TKP ile EMEP’in de katılabileceği ileri sürülüyordu. TKP ile EMEP bu iddiaları kesin bir dile reddetti.

Sol Parti de dün düzenlediği basın toplantısında “hiçbir kesime” kapalı olmadıklarını, diyaloğa açık olduklarını ama iddia edildiği gibi söz konusu “üçlü ittifak” içinde bulunmadığını açıkladı.

Sol Parti Başkanlık Konseyi Üyesi Önder İşleyen, “ülkenin tüm sol muhalefetiyle, örgütlü güçleriyle” diyalogdan yana olduklarını belirtiyor.

“Biz rejimle dolaylı ya da doğrudan uzlaşarak bir düzelme yaşanacağına inanmıyoruz” diyor İşleyen, burada herhangi bir partiyi ima ediyor değil, söylediği artık keskin bir kopuşun gerekliliğidir. Kısacası, Sol Parti “sol ittifak” olarak adlandırılan yapının içinde yer almış değil, almayacak da.

Cumhuriyet’ten Mustafa K. Erdemoğlu’nun haberine göre, partinin “üçüncü ittifak”tan anladığı “sosyalist sol bir seçenek”.

Başka bir ittifakta yer almayacak oluşlarının nedeni bu. İttifakın gündelik gelişmeler üzerine değil, ilkesel temelde olması gerektiğine inanıyor Sol Parti.

Bu anlayışı benimseyen TKP, EMEP, Sol Parti beraberliğine değer veriyor bu yüzden.

Yani “Üçüncü İttifak” kimlerden oluşmuş ya da daha sonra kimlerden oluşacak bilinmez ama bu ittifakın içinde Sol Parti, TKP, EMEP olmayacak gibi görünüyor.