Günümüz müzik endüstrisini derinden etkileyen dijital müzik dağıtımı hem müzikteki teknik çalışmaları kökten bir değişikliğe uğratmış, hem de dinleme alışkanlığını değiştirmiştir. Dinleyici kitlesi genişletmek ve sınırları aşarak dünya çapında dinlenmek isteyen sanatçılar dijital platformlar aracılığıyla birçok yönden beklentilerini karşılamaktadır. Peki dijital müzik dağıtım servisleri nasıl çalışır ve profesyonel dijital müzik dağıtım hizmeti almak isteyen müzisyenler nereye başvurur?

Single, albüm yahut EP çalışmasını dijital platformlarda yayımlamak isteyen müzisyenler müzik dağıtım şirketleri ile nasıl çalışılacağı konusunda merak içerisindedir. Peki Spotify, YouTube, Deezer, Tidal, Apple Music gibi dijital platformlarda ücretsiz şarkı yayınlamak için ne yapmak gerekiyor?

Dağıtım şirketi aracılığıyla dijital platformlar üzerinden gelir elde etmek tamamen yasaldır. Tüm yasal süreçlerden geçen bu yöntem ile gelir elde etmek de son derece yaygınlaşmıştır. Eserde hak sahibi konumundaysanız bu yöntem ticari olarak maddi bir kazanç kapısıdır.

Müzik Dağıtım Şirketleri Ücretli Mi?

Dijital müzik dağıtımı şirketleri yasal olarak hakları sizde olan bir eseri bir diğer deyişle şarkıları, dijital platformlara sizin adınıza servis eder. Bu platformlar; iTunes, Apple Music, Spotify, Deezer, Amazon Music, Tidal ve Youtube Music gibi dijital platformlardır. Dijital müzik dağıtım servisleri bu platformlara sizin adınıza (label şirketiniz adına) bu eserleri servis edebilir.

Bu noktada profesyonel dijital dağıtım hizmeti aldığınızda servis sağlayıcınız sizin adınıza dijital platformlara eserlerinizi servis eder ve sizin adınıza gelir toplar. Toplanan gelirden hak ihlali yaşamadan ticari payınızı alabilirsiniz. Peki pastadan kendi payınıza düşeni aldığınızdan nasıl emin olabilirsiniz? İşte tam da burada profesyonel ve işinin ehli kurumlar ile iş birliği sağlayabilirsiniz. Aksi takdirde yüksek komisyon ve farklı ücret kesintileri ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Güvenilir bir ana label veya plak şirketi hak ihlaline uğramamanız için son derece önemlidir.

Müzik Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Günümüzde dijital müzik dağıtımı platformları, müzik sektöründe önemli bir yer elde etmiştir. Birçok müzisyen, eserlerini Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi platformlar üzerinden yayınlamaktadır. Ancak bir şarkının birden fazla platformda yayımlanması için gerekli bazı adımlar vardır.

Dijital Müzik Dağıtım Nasıl Yapılır?

  1. Müzisyenler dijital müzik dağıtım şirketleri ile belli bir süre dahilinde anlaşma imzaladıklarında, şarkılarının tüm dijital müzik platformlarında yayımlanmasını sağlamaktadır.
  2. Müzisyenlerin anlaştığı şirketler ise hemen her platform ile anlaşmalı olduğu için sanatçıların şarkılarını bu platformlara yüklemektedir.
  3. Ancak dağıtım şirketinin şarkıyı dijital platformlara yüklemeden önce şarkı ile ilgili bazı detayları (söz müziği kimin, hangi şirketin etiketiyle çıktı, sözleri neler, kapak fotoğrafı hazır mı vb) öğrenmesi gerekir.
  4. Şirket, bütün detaylara hakim olduktan sonra şarkıyı sanatçının ekibinin belirttiği tarihte yüklenmesi için platformlara göndermektedir.
  5. Şirket, şarkıyı söz konusu platformlarda paylaştıktan sonra, müzisyenin telif kazançlarını kontrol etmesini sağlar.
  6. Ayrıca eserin çalınması durumunda telif gelirlerini raporlayarak sanatçıya ulaştırır.
  7. Ancak kimi zaman bazı müzisyenler, müzik şarkı dağıtımı işlemini kendisi üstlenmek istemektedir. Bunun için bazı uygulamalar kullanılabilmektedir. Fakat bu süreci takip etmek, bir müzisyen için genellikle zordur bu yüzden mutlaka konu ile ilgili profesyonel destek alınmalıdır.

Müzik Dağıtım Şirketleri Güvenilir Mi?

Dijital müzik dağıtımı şirketleri çevrimiçi ortamlarda müzik ve dağıtım yazılım ortamlarına yüklenerek dinleyicilere ulaştırılması sistemidir. Çevrimiçi platformlarda müzik üretmek ve paylaşmak için bazı platformlara ihtiyaç vardır. Bu platformları hem müzisyenler, aranjörler ve besteciler hem de dinleyiciler kullanmaktadır. Şarkılarınızı dijital platformlarda ücretsiz yayımlamak için buraya tıklayabilirsiniz